-6 C
Скопје

Tag : ајнштајн

Забава Магазин Магазин слајдер

Погледнете го методот на Алберт Ајнштајн кој ќе ја зголеми вашата интелегенција и ќе ги реши проблемите!

Слободен Печат
Во денешниот брз и модерен свет, нашиот мозок е постојано под влијание и постојано врши рефлексии и рефлексии, без никаков одмор. Единствениот вистински момент кога...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Го прашале Ајнштајн како e да се биде најпаметен човек на светот, a тој одговорил: Нe знам, прашајте го Никола Тесла

Слободен печат
Алберт Ајнштајн, еден од најзначајните научници на 20 век, за време на неговиот живот не се сметал за најпаметниот човек на светот. Добитникот на Нобеловата...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Заборавената генијалка Милева Ајнштајн: Помогнала да се открие една од најважните теории во физиката, а животот го живеела во сенка!

Слободен Печат
Милева Мариќ Ајнштај била талентирана физичарка и најважната и најдоверливата соработничка и сопруга на Алберт Ајнштајн. Меѓутоа, љубовта и бракот со нив ѝ донеле и...
Магазин

Анегдота која и денес се прераскажува: Ајнштајн го пофалил славниот комичар и добил генијален одговор

Слободен печат
Познатиот научник во една прилика рекол дека Чарли Чаплин е единствената личност што сака да ја запознае, а потоа таа желба му се остварила. Алберт...
Вести Економија

Изадена најмалата монета во светот со ликот на Ајнштајн

Слободен печат
Швајцарија ја издаде најмалата монета на светот. Има вредност од четвртина швајцарски франк, а на сликата е познатата поза на Алберт Ајнштајн каде што тој...
Ви Препорачуваме Жена Магазин

Мрачната страна на Ајнштајн откриена во неговите писма (ФОТО)

Слободен печат
Едно писмо кое славниот научник Алберт Ајнштајн ѝ го пратил на својата сопруга Милева Мариќ, открило шокантни детали од нивниот брак. Писмото ѝ е пратено...
Вести Свет

Девојче на 11 години стана НАЈПАМЕТНО во светот – Ги помина и Ајнштајн и Хокинг (ВИДЕО)

Слободен печат
Млада Иранка со својот резултат на тестот за интелигенција на Менса ги помина и Алберт Ајнштајн и Стивен Хокинг. Тара Шариф, 11 годишна Иранка која...