Попладневната дремка штити од срцев удар, и Ајнштајн практикувал да дремне

Заедничко истражување спроведено од медицинските факултети во Атина и во Харвард покажало дека проценетата опасност од смртни исходи од срцевите заболувања е дури 34 отсто помала кај луѓето што спијат попладне.

Овој одмор е особено ефикасен за вработените мажи, особено за пилотите на долгите комерцијални линии. Научниците утврдиле дека само еден час одмор во текот на летот, ја зголемува будноста на пилотот, концентрацијата и вниманието во наредните 10 часа.

Ако дремнат само 26 минути, додека копилотот управува со авионот, општата претпазливост и будност се зголемува за 54 отсто, а професионалната способност за 34 отсто.

Исто така, утврдено е дека „попладневните спијачи“ помалку страдаат од несоница ноќе, а дека нивниот сон во континуитет е подолг за 20 минути. Дека попладневното дремење е многу важно за телото и мозокот, потврдуваат и многубројни светски умови, меѓу кои и Алберт Ајнштајн, кој редовно дремел во својата фотелја со молив в рака.

Прочитајте и...  Елена Ристеска со нова песна посветена за својот покоен татко, но и реклама за „ЕРА“

Тој се будел кога моливот ќе паднел и ќе удрел на подот. На тој начин се спречувал себеси да западне во длабок сон, по кој неговите мисли не би биле целосно бистри.

Прочитај повеќе

Најпознатата мачка од Истанбул: Гил 16 години живее во Аја Софија

Слободен печат

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен печат

Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Погледнете ја сликата: Што прво забележувате на неа?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Луксузни јахти вредни милиони евра: Новак ја нарекол по мајка му, Јариќ својата ја избирал со Адријана Лима, а луксузна јахта има и Саша Поповиќ…

Слободен печат

Стил на неделата: Славица Христова, кустос советник етнолог во Музеј на Град Скопје

Ј.К.Д

Роби Вилијамс откри дека Камерон Дијаз е заслужна што се оженил: Не би рекла дека за вас дефинитивно е крај

Слободен печат

Асимптоматските пациенти се подеднакво заразни како и оние со симптоми!

Слободен печат

Едноставен рецепт и за најнеискусните: Рижото со печурки

Слободен печат

Како се запознале принцезата Дајана и Мајкл Џексон: Не сакал да ја пее „Dirty Diana“ од почит кон Лејди Ди (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат