Гир: Медиумите и граѓанското општество ни требаат како партнери на патот кон ЕУ

Фото: МИА

Улогата на медиумите и на граѓанското општество ќе биде клучна во објаснувањето на процесот кон евроинтеграциите, во анализата на предизвиците, кои претстојат и во пристапот до постигнатиот напредок, во помагањето да се разбере развојот и да се донесат преговорите за пристап во домовите на читателите, гледачите и слушателите низ целата земја, вели евроамбасадорот Дејвид Гир.

Од сега, па до 2026 година, со поддршка од Европската Унија, ќе се спроведува проектот „Медиумите за ЕУ“ – Програма на граѓанското општество за учество на медиумите во преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ. Основна цел на проектот е да се надградат медиумските капацитети за покривање, следење и испитување на преговарачкиот процес.

Во периодот од 2015 до 2020 година во државава, ЕУ поддржа проекти кои вклучуваат медиуми и граѓанско општество во медиумскиот сектор со грантови во вкупна вредност од повеќе од три милиони евра. Во поново време финансираме проекти во вредност од 1,4 милиони за поддршка на хармонизацијата на националната легислатива со онаа на ЕУ и многу повеќе. Овој проект што го започнуваме денес е само уште еден дополнителен пример за нашата постојана поддршка за овој сектор. Живееме во енормно предизвикувачки времиња. Само во изминатите три години доживеавме невидена глобална пандемија и војната на Русија во Украина која ги предизвикува основите на повоената безбедност и архитектура. И, се разбира, човештвото исто така се соочува со огромни предизвици пред нив. А, кога ќе се свртиме кон пристапувањето во ЕУ во последните неколку години, сведоци сме на нова итност од страна на ЕУ и лидерите на Западен Балкан и другите во однос на процесот на проширување, рече Гир.

За претставниците на медиумите и граѓанското општество, евроамбасадорот рече дека имаат посебна одговорност да ги разберат овие случувања, да ги објаснат и просветлат, да ги преиспитуваат и испрашуваат, да ги потиснат, а властите да продолжат решително со реформите и ЕУ да продолжи да ги исполни своите ветувања.

Вие ни требате како партнери на патот кон ЕУ. Ние ја сакаме оваа земја во ЕУ, но тоа не може без вас, нагласи Гир обраќајќи им се на медиумите и граѓанското општество.

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ истакна дека никогаш досега како денес не сме се соочувале со опасности од дезинформации, што се оркестрирани и организирани и кои се во директна релација со руската агресија врз Украина, како и со политичката нестабилност во одредени држави во регионот, па и наши соседи и кои се во директна корелација со се што се случува кај нас, околу поткопувањето на проевропското расположение кај граѓаните.

Не е точно дека Македонците и сите останати народи и заедници во државава кои одговараат на анкетите, се против ЕУ. Се уште сум сигурен дека членството во ЕУ има популарност и поддршка од 85 до 90 проценти. Тие кои одговараат дека веќе не се толкави ентузијасти се практично разочарани проевропски настроени граѓани поради тоа што се случувало минатите години поврзано со блокадите со кои се соочивме. Разочарани се дека се уште немаме точен датум кога ќе станеме членка на ЕУ, како и поради темпото на реформите, но мислам дека од таа точка можеме да направиме пресврт доколку работиме заеднички и доколку ја сфатиме сопствената мисија, вели Маричиќ.

Додава дека Владата, граѓанското општество и медиумите имаат заедничка мисија која треба да ја спроведат заедно, со цел да им се доближи на граѓаните процесот на пристапување, бидејќи е долготраен и тежок.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот