Германска компанија е подготвена да го преземе аеродромот во Беране

Авион
Авион, илустрација / Фото: EPA-EFE/ANA ESCOBAR

Германската компанија „Eлит Прајват Џет Сервис“ е подготвена да обезбеди пари оваа недела и да започне со работа на валоризација на аеродромот во Беране, само се чекаме да пресече Владата на Црна Гора.

Сопственикот на оваа компанија Мајк Штајнмилер за порталот РТЦГ, изјави дека ја подготвил сета потребна документација што досега му била побарана, а имал четири средби со Владата на Црна Гора.

„Парите може утре да бидат во Црна Гора и веднаш да започнеме со реализација на плановите. Само треба да добијам одговор на последната белешка што ја испратив или некој да ми се јави. Доволно е само еден телефонски повик, а парите за реконструкција и ставање во функција на аеродромот во Беране се легнуваат на сметката во Црна Гора“, тврди Штајнмилер.

Во Беране, вели, му бил партнер, а лично досега четири пати се сретнал со премиерот во технички мандат Дритан Абазовиќ. Штајнмилер (41) е поранешен воен пилот, а неговата компанија, веќе четири години е партнер на Минхенската конференција и е официјален превозник, што, како што објаснува, значи дека доколку делегацијата не доаѓа во Минхен со авион, потоа услугите за авиопревоз ги обезбедува компанијата на Штајнмилер.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот