ГАЛЕРИЈА:  „Рисовите“ повторно ја израдуваа фудбалска Македонија 

Фудбалерите продолжуваат да нижат успеси/фото: Слободен печат/Драган Митрески

Фудбалска Македонија повторно се радува годинава, „рисовите“ по премиерниот настап на Европско првенство, вечерва го остварија и најголемиот успех во квалификациите за Светско првенство, ќе играат во баражот за пласман на Мундијалот во Катар.

Македонија за прв пат ќе игра во бараж за Светско првенство/фото: Слободен печат/Драган Митрески

За да дојдат до последното скалило пред пласманот на СП, фудбалерите во последното квалификациско коло го положија испитот со десетка.

Елиф Елмас покажа уште еднаш зошто е „дијамант“ на македонскиот и европскиот фудбал/ фото: Слободен печат/Драган Митрески

Избраниците на селекторот Благоја Милевски со 3:1 го совладаа Исланд и го освоија второто место на табелата во групата Ј.

Радоста од пласманот во баражот е голема/ фото: Слободен печат/Драган Митрески

Езџјан Алиоски во првото и Елиф Елмас во второто полувреме ја тресеа мрежата на Олафсон ѝ им донесоа нова радост на навивачите.

Навивачите им дадоа ветер во грбот на фудбалерите/фото: Слободен печат/Драган Митрески
Елиф Елмас блесна со два гола во второто полувреме//фото: Слободен печат/Драган Митрески
Заслужена радост на фудбалерите/ фото: Слободен печат/Драган Митрески
Фото: Слободен печат/Драган Митрески
Видео на денот