2 C
Скопје

ГАЛЕРИЈА: Канцелариски простор во објект на улица Рајко Жинзифов во Скопје

Изведбата на проектот е од скопското архитектонско студио „Студио 90“.

Канцеларискиот простор на фотографиите се наоѓа на приземјето на еден станбен објект во центарот на Скопје, изграден пред земјотресот во 1963 година. Поради претрпените оштетувања, поставени се структурни зајакнувања што го делат просторот во неколку зони.       

Фото: Марко Костовски / Студио 90

Од главната улица се пристапува во централниот отворен дел со целосно застаклен излог ориентиран кон исток, а задниот дел што е делумно затворен има посебен излез кон задниот двор.

Фото: Марко Костовски / Студио 90

Ваквиот распоред совршено одговори на потребите за просторна организација на работните процеси во Академик кои подразбираат индивидуална истражувачка работа, работа во тимови, организација на предавања и обуки, менаџирање на продажба.

Фото: Марко Костовски / Студио 90

Во работниот дел доминираат бели површини, во комбинација со неколку бои кои ги акцентираат просторни елементи. Одбран е канцелариски мебел со едноставен дизајн од колекцијата на Burotime, комбиниран со неколку парчиња изработени по мерка.

Прочитајте и...  ВИДЕО+ФОТО | Вистинската љубов е уште посилна во тешките времиња: Прекрасни фотографии од венчавката на двајца бездомници
Фото: Марко Костовски / Студио 90

Постои можност работните станици да се комбинираат, во зависност од големината на работниот тим. Салата за состаноци и просторијата за предавања и обуки се изолирани од централниот дел.

Фото: Марко Костовски / Студио 90

 

 

Целта при уредувањето на канцелариите беше да се нагласат затекнатите квалитети на внатрешниот простор – волуменот, големата висина на плафоните, интензитетот на природната светлина. Употребата на боја е строго концентрирана само на еден ѕид, и на неколку парчиња мебел поставени во просторот.

Фото: Марко Костовски / Студио 90

ЗА ПОВЕЌЕ ИНФОРМАЦИИ, КЛИКНЕТЕ ТУКА

Поврзани вести

Исповед на Холи Медисон, поранешна зајачица на „Плејбој“: Му бевме бели робинки на Хју Хефнер

Слободен Печат

Ева Мендес призна дека поради мајчинството го занемарила изгледот

Слободен печат

Предности на сокот од јаболка: Поволно делува при проблеми со црниот дроб и бешиката

Слободен печат

ФОТО | Моќниот Корлеоне го стасале годините: Ал Пачино низ улиците на Беверли Хилс едвај препознатлив

Слободен печат

Заштедете време: Еве зошто кујната секогаш ви е полна со валкани садови

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО | Вистинската љубов е уште посилна во тешките времиња: Прекрасни фотографии од венчавката на двајца бездомници

Слободен печат

Остави Коментар