20.8 C
Скопје

Tag : академик

Вести Македонија Слајдер

Почина академик Момир Харалампие Поленаковиќ

Слободен печат
На 81-годишна возраст денеска почина академик Момир Харалампие Поленаковиќ, редовен член на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ). По повод неговата смрт, Македонската академија...
Културен печат

Охридска академија на хуманизмот: Награда за хуманизам за академик Абдулах Шарчевиќ

Тони Димков
Добитник на Светската награда за хуманизам за 2021 година, со која Охридската академија на хуманизмот го слави името на свети Климент на сите светски меридијани,...
Ви Препорачуваме Културен печат

Ин мемориам: Замина посветениот естетичар и филозоф Георги Старделов

Тони Димков
Македонската филозофија, естетика, есеистика и книжевна критика останаа без посветеното перо на академик Георги Старделов. Веста за неговото заминување ја споделија повеќе установи во кои...
Живот Магазин Магазин слајдер

ГАЛЕРИЈА: Канцелариски простор во објект на улица Рајко Жинзифов во Скопје

СП.
Канцеларискиот простор на фотографиите се наоѓа на приземјето на еден станбен објект во центарот на Скопје, изграден пред земјотресот во 1963 година. Поради претрпените оштетувања,...
Културен печат

Балканска сага: Излезе романот „Јаничари“ на академик Луан Старова

Тони Димков
Издавачкиот центар „Три“ го објави романот „Јаничари“ на академик Луан Старова. Во најновиот роман, дваесетта книга од неговата Балканска сага, авторот продолжува да ја следи...
Вести Македонија

Пировска: Ставот на Ќулавкова можеше да доведе до разгорување на националистичките страсти, што е многу опасно за земја како што е Македонија (ВИДЕО)

Слободен печат
Хелсиншкиот комитет поднесе тужба против академик Катица Ќулавкова за нејзината објава на социјалните мрежи, за кои велат дека поттикнувале нетолеранција меѓу етничките заедници. Нејзиниот твит,...
Културен печат

Академик Божидар Видоески (1920-1998): Темелник на македонската јазична самостојност

Тони Димков
Годинава ќе се навршат 100 години од раѓањето на академик Божидар Видоески (1920-1998), основач на македонската дијалектологија и на дијалектолошките истражувања во Македонија. Академик Божидар...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Интервју со кардиохирургот академик д-р Жан Митрев: Нашата најдобра реклама се задоволните пациенти

Кристина Апостолова
Во периодот кога го одбележувате 20-годишниот јубилеј, Специјалната болница за хируршки болести „Филип Втори“ веќе е минато и сега сте препознатливи по брендот „Жан Митрев...
Вести Македонија Слајдер

Камбовски: Политиката треба да ја наведне главата пред правото

Весна Тодоровска
Академик Владо Камбовски на денешната јавна распава, која ја организира Комисијата за политички систем, порача дека од прагматични причини Собранието треба да го донесе Законот...