-1 C
Скопје

ГАЛЕРИЈА | Боемски шик во стан во Козле: Како изгледа кујната од вашите соништа?

Изведбата на проектот е од скопското архитектонско студио „Студио 90“

Современата кујна тешко е да се замисли како изолирана соба во рамките на станот или куќата. Според сите најнови трендови, кујната е отворена и споена со просторот за дневен престој и трпезаријата.

Кујната како центар на сите случувања во домот

Универзумот на двајца млади во Скопје е реализиран во eclectic-boho стил, инспириран од широк спектар на извори, со повеќеслојни преклопувања на различни материјали, бои и дезени.

Елементите во кујната се изработени од дрво – орев во природна, темна нијанса, во комбинација со метални црни полици каде се распоредени омилените предмети на корисниците.

Сјајните рустични плочки во зелена боја и карактеристични шари се уникатен акцент во просторот.

Фото: Марко Костовски / Студио 90
Фото: Марко Костовски / Студио 90

Кујнскиот остров исто така е изработен од масивно дрво – орев, а просторот под и над островот е искористен за одлагање на приборот што секојдневно се користи при подготовка и консумирање на храна.

Прочитајте и...  Каролина Аврамовска ни препорачува: Израдувајте ги најблиските со неодолив чизкејк со прелив малини
Фото: Марко Костовски / Студио 90

 

Смелост во изборот на текстури и материјали

Суштината на боемскиот шик е едноставна: земете ги сите ваши омилени предмети – иако се различни по боја, форма и текстура, и уживајте во нивното комбинирање за да создадете уникатен ентериер.

Фото: Марко Костовски / Студио 90

Во овој ентериер постојат повеќе акценти со нагласување на зелената боја во различни елементи. Осветлувањето е поставено со цел да ги нагласи местата со различни бои и текстури.

Фото: Марко Костовски / Студио 90
Фото: Марко Костовски / Студио 90

Рамнотежата во просторот е постигната со селектирање на парчињата мебел и нивно внимателно распоредување.

Фото: Марко Костовски / Студио 90
Фото: Марко Костовски / Студио 90

 

Поврзани вести

Исповед на Холи Медисон, поранешна зајачица на „Плејбој“: Му бевме бели робинки на Хју Хефнер

Слободен Печат

Ева Мендес призна дека поради мајчинството го занемарила изгледот

Слободен печат

Предности на сокот од јаболка: Поволно делува при проблеми со црниот дроб и бешиката

Слободен печат

ФОТО | Моќниот Корлеоне го стасале годините: Ал Пачино низ улиците на Беверли Хилс едвај препознатлив

Слободен печат

Заштедете време: Еве зошто кујната секогаш ви е полна со валкани садови

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО | Вистинската љубов е уште посилна во тешките времиња: Прекрасни фотографии од венчавката на двајца бездомници

Слободен печат

Остави Коментар