Футсалците бркаат СП, против Словенија за второто место - Слободен печат

Футсалците бркаат СП, против Словенија за второто место

Македонската А футсал репрезентација в четврток ќе ги започне натпреварите од главната рунда во квалификациите за пласман на Светското првенство во 2020. година.

Нашата селекција на стартот ќе игра против Словенија во 17:30 во спортскиот центар „Јане Сандански“ – Скопје, а до крајот на турнирот во организација на Фудбалската федерација на Македонија ќе се соочиме со Косово (петок, 17:30 часот) и против Украина (недела, 17:30 часот).

Селекторот на македонската А футсал репрезентација, Иван Божовиќ се соочува со проблеми поради повреди на влијателните играчи Даниел Де Соуса и Драган Петровиќ, но вели дека нема да се откажеме од борба за втората позиција во групата.

– За натпреварите од турнирот дефинитивно нема да сметаме на Даниел Де Соуса и Драган Петровиќ поради повреди, а тоа е сериозен удар за шансите на македонската репрезентација силно да се спротивставиме на репрезентациите во групата, посебно на словенечката селекција и да се бориме за второто место. Украина е топ фаворит за првата позиција и би било сензација доколку не го потврдат тој статус. Во вакви околности, без повредените Даниел и Петровиќ и со недоволно залечените Исмаили и Рамадан, Словенија е фаворит, но тоа не значи дека ќе се предадеме однапред. Сите што ќе настапат знаат дека мораат да дадат и повеќе од своите можности за да оствариме позитивен резултат. Со играчите кои ги имаме на располагање се подготвуваме максимално и на терен ќе излеземе да дадеме сѐ од себе и се надеваме на резултатски добро отворање на турнирот – рече селекторот на футсал репрезентацијата, Иван Божовиќ.

Првопласираните две репрезентации од групата ќе обезбедат настап во завршната трета елитна рунда како последна пречка на патот кон Мундијалот.

Прочитај повеќе

Стокхолм под опсада: 20.000 Хрвати ќе ги бодрат „коцкестите“

Слободен печат

Македонката Јана Атанасовска триумфира на трка во слалом во Чешка

Слободен печат

Атлетичарот Стојоски постави нов државен рекорд на 400 метри

Слободен печат

Дувњак МВП на Европското првенство, екс вардарци во идеалниот тим

Слободен печат

Борба за ракометниот трон: Атомскиот ракомет на „фуријата“ или „старата школа“ на Червар

Слободен печат

Гвардиола му оддаде почит на Ливерпул: Тие се фантастични, неверојатни

Слободен печат

Остави Коментар

13 − 2 =

Прочитај повеќе

Леброн Џејмс за историското постигнување: Ова делува нереално

Слободен печат

„Шверцерите“ нема да навиваат за Косово

Слободен печат

Историска ноќ за Леброн Џејмс, го помина Коби Брајант и стана трет најдобар стрелец во историјата на НБА (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ експресно во четвртфиналето, крај за Кори Гоф

Слободен печат

Барселона идната недела ќе направи сензационален трансфер

Слободен печат

Ерлинг Халанд: Новото големо фудбалско чудо (ВИДЕО)

Слободен печат