Фудбалерите на Барселона дозволија платите да им се намалат за 30 проценти

Проблем е што челниците на екипата сакаат „кратењето“ да биде многу поголемо.

Неколкудневните натегања во Барселона на релација управа – фудбалери продолжуваат о по денешната одлука на играчите кои се согласија да им се намалат платите но не колку што се надеваа челниците.

Четворицата капитени на Барселона, Лионел Меси, Жерар Пике, Серхио Бускетс и Серхио Роберто го одбија предлогот на челниците на екипата, платите да им бидат намалени за 70 проценти додека трае вонредната состојба поради пандемијата на коронавирусот која го запре и фудбалот.

Барселона сака да ја искористи одуката на шпанската влада и да се спаси тоа што може да се спаси, но играчите не попуштаат, капитените во име на целиот тим го одбија предлогот иако им беше понуден и компромис, фудбалерите со помали примања, платите ќе им беа преполовени.

Прочитајте и...  Победија на сите 27 натпревари, но залудно! (ФОТО)

Капитените го одбија предлогот и порачаа дека се согласуваат на намалување од 30 проценти, а доколку кратењето биде поголемо, тие се заканиле со драстични мерки.

Од друга страна, управата сака да ја искористи одлуката на Владата бидејќи годишно за плати на играчите одвојува дури 507 милиони евра, а во моменти кога фудбалот е во „карантин“ поради коронавирусот, клубот нема никакви приходи.

Прочитај повеќе

Боксерите Љама и Јанески конечно се вратија во Скопје

Слободен печат

Крај на фудбалот каков што го знаеме, само пет екипи ќе ја „преживеат“ кризата

Слободен печат

Наместо во карантин, Систо возеше 27 часа до Копенхаген

Слободен печат

Фудбалскиот клуб Барселона донира 30.000 заштитни маски

Слободен печат

Хрватски ватерполист ја насмеа и одушеви јавноста од изолација! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најстариот селектор и уште 400 вработени добија откази поради пандемијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Победија на сите 27 натпревари, но залудно! (ФОТО)

Слободен печат

Почина голема фудбалска надеж на Атлетико Мадрид

Слободен печат

Осум играчи на Вест Хем имаат симптоми на коронавирус

Слободен печат

Чеферин: Ќе ја загубиме сезоната доколку нема фудбал до крајот на јуни!

Слободен печат

Џеко ќе добие сериозна конкуренција во нападот на Рома?

Слободен печат

Кристијано Роналдо се откажува од 3,8 милиони евра!

Слободен печат