Фудбал во Токио: Минималец на Бразил за полуфинале

EPA-EFE/KIYOSHI OTA

Фудбалската репрезентација на Бразил обезбеди пласман во полуфиналето на Олимписките игри во Токио откако во четвртфиналето беше подобар од Египет.Кариоките“ славеа со минимални 1:0, а човек на одлука беше Куња кој единствениот гол го постигна во 37. минута.
Противник на Бразил во полуфиналето ќе биде Мексико кој со 6:3 ја победи Јужна Кореја.

Селекцијата на Шпанија го доби својот противнк во полуфиналето, тоа е домаќинот Јапонија која славеше над Нов Зеланд по подобро изведување на пенали.
Наптреварот во регуларниот дел и во продолженијата заврши без голови по што Јапонците во пенал рулетот погодија четири пати преку Уеда, Итакура, Накајама и Јошида, додека Нов Зелад даде само два гола (Вуд и МекКоват).

Видео на денот