ФОТО | Сам свој каскадер: Том Круз ја вежба својата најтешка и најневеројатна акробација

tom kruz
Фото: Профимедиа

Жедта на Том Круз за адреналин навистина нема граници! Актерот беше забележан како го вежба својот веројатно најопасен трик досега – како виси наопаку на крилото од авионот во воздух.

Ѕвездата на „Mission: Impossible“ се издигна на небото во Кембриџшир со жолт биплан Боинг Б75Н1 Стирман од 1941 година. По полетувањето од аеродромот во Даксфорд, 59-годишниот Том се искачи на вртоглавите височини од 2.000 стапки, кога започна со вежбање на неверојатните маневри.

том круз
Фото: Profimedia

Додека пилотот седеше во задниот дела на авионот, холивудската ѕвезда седеше во предниот дел пред да започне да се искачува од пилотската кабина и да исползи на левото крило. Том бил прицврстен за 80-годишниот авион додека држејќи се се преврте да виси наопаку од крилото. Авионот потоа се преврте наопаку, така што Том сега седеше исправено.

том круз
Фото: Profimedia

Некои од неговите најпознати подвизи вклучуваат искачување на највисоката зграда во светот, Бурџ Калифа во Дубаи, или држење за страната на Ербас А400М на 1.000 стапки во воведната сцена на „Mission: Impossible Rogue Nation“.

„Тоа е само помрачно, ужасно, воден карактер. О боже – работите се менуваат, статус кво – тоа е хаос. И неверојатни акробации – но сите го знаеме тоа. Тоа е само повеќе. Повеќе, повеќе, повеќе“, неодамна изјави актерката Ребека Фергусон која глуми заедно со Круз во „M:I“

том круз
Фото: Profimedia

Ѕвездата на „Топ Ган“, Том е искусен летач и може да се пофали и со лиценца за хеликоптер и со лиценца за пилот со фиксни крила, што би требало да го издржи додека владее со авион стар 80 години.

„Том почна да учи да лета со биплан „Боинг Стирман“ на почетокот на оваа година за голема сцена со каскадери во „Mission: Impossible 8. Очигледно е многу побарувачка задача, но како и обично, тој не планира да пресече или да донесе каскадер.

Видео на денот