1 C
Скопје

ФОТО: Прстенот Невен влезе во Гинис како прстен со најмногу дијаманти во светот

Харшит Бансал, основачот на индиската компанија „Renani Jewels“, го потпишува овој моден детаљ украсен со дијаманти, а инспирација за основниот облик е всушност самиот цвет од невен.

Прстенот го добил името Невен, по цветот на кој наликува, а службениот назив „Прстен на благосостојбата“ е сочинет од златен круг и 12.638 бели дијаманти. Тој влезе во Гинисовата книга на рекорди, а тежок е нешто повеќе од 165 грама.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by RENANI JEWELS (@renanijewels)

Харшит Бансал, кој го потпишува овој луксузен украс со ова го доби признанието за изработка на „Прстен со најмногу дијаманти на светот“. Претходниот рекорд го држеше прстенот со 7.801 дијаманти, под потписот на индиската јувелирска куќа „Hallmark Jewelers“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by RENANI JEWELS (@renanijewels)

Станува збор за природни дијаманти без боја, кои се сложени во самиот облик на цветот невен, пишува CNN.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by RENANI JEWELS (@renanijewels)

Авторот на овој прстен постојано работи со дијаманти, ги аплицира на нараквици од злато, а меѓу неговите првокласни парчиња се истакнуваат и ѓерданите за идиските венчавки.

Прочитајте и...  ФОТО: Палома Фејт првите денови од мајчинството ги поминува во агонија

Поврзани вести

Германски научници откриле радарска технологија која може да предвиди мозочен или срцев удар

Слободен Печат

ФОТО | „Што си се омажила ако знаеш дека тепа?“: Герила низ Скопје – #ШтоПравиМВР?

Ирена Трајкова

Дејвид Фостер и неговата сопруга Кетрин Мекфи станаа родители

Слободен Печат

ФОТО: Палома Фејт првите денови од мајчинството ги поминува во агонија

Слободен Печат

Потрошила 60.000 евра на пластични операции: Жените велат дека им ги „крадам“ сопрузите

Слободен печат

Брус Спрингстин доби казна за консумирање алкохол во национален парк

Слободен Печат

Остави Коментар