ФОТО | Омлет за храбри ранобудници

омлет со сланина
, Credit line: Parichart Thongmee / Panthermedia / Profimedia

Затоа што појадокот е најважниот оброк во денот, за утринава ви предложуваме да приготвите вкусен сочен омлет, но надополнет со неколку различни вкусови кои ќе ви бидат одлично будење.

Потребно за 2 лица:

  • 4 јајца
  • 100 мл млеко
  • малку сол
  • бибер
  • 6 листови сланина на коцки
  • 200 гр рендан кашкавал
  • неколку ливчиња свеж спанаќ.

Подготовка

Изматете ги јајцата во длабок сад, додајте ги млекото, солта и биберот. Во нелеплива длабока тава, пропржете ја сланината додека да стане крцкава и истурете ги матените јајца. Пржете на среден оган. Потоа намалете го огнот сосема и одозгора врз омлетот наросете го ренданиот кашкавал и ливчињата спанаќ. Покријте ја тавата со капак и исклучете го од огин. Оставете неколку минути да се стопи кашкавалот, но да остане омлетот сочен.

Сервирајте со омиленото пециво, тост леб или појадувајте го без додатоци.

Уживајте!

Видео на денот