4 C
Скопје

ФОТО: Одржано првото Национално првенство во кикбокс, Шампион најуспешен

Кикбокс клубот Шампион е најуспешниот клуб на Првото национално кикбокс првенство кое се одржа изминатиот викенд во Арената „Борис Трајковски“ во организација на Кик бокс маитаи федерација на Македонија (КМФМ.

фото: КМФМ

На првенството за сите висрасни категории, учествуваа 184 кикбоксери од 24 клубови кои се натпреваруваа во татами – кик лајт, ринг– лоу кик и К1, а најдобриот клуб Шампион освои 22 златни од вкупно 29 медали.

фото: КМФМ
фото: КМФМ

Второпласиран е КБК Гладијатор од Скопје со освоени 20 златни од вкупно 27 медалир. На третото место е КБК Будо од Кавадарци со пет златни од вкупно 12 освоени медали.

фото: КМФМ
фото: КМФМ

Во склоп на првенството се одржа и подготвителен судиски семинар за судиите на татами и ринг и тренерски семинар. Одржувањето на првенството го помогнаа и Агенцијата за млади и спорт, Карате федерацијата на Македонија, како и неколку домашни компании од приватниот сектор.

Прочитајте и...  Принц од Малезија сака да ја купи Валенсија

Поврзани вести

ВИДЕО: Кој може да го запре Сити, „граѓаните“ сè поблиску до светскиот рекорд!

Слободен печат

ВИДЕО: „Старата дама“ ја продолжи шампионската трка со миланските ривали!

Слободен печат

Лига Европа: Еурофарм Пелистер во осминафиналето против Магдебург

Слободен печат

Де Лаурентис бара да се одложи дербито меѓу Јуве и Наполи!

Слободен печат

Дупјачанец: Жалам што не победивме, заморот во овој момент е оправдан!

Слободен печат

Лига Европа: Металург во последните секунди до реми со Адемар Леон!

Слободен печат

Остави Коментар