Финската „Алма медиа“ ја купува македонската „Вработување онлајн“

Фото: Фејсбук, vrabotuvanje.com

Трансакцијата е предмет на одобрение на Комисијата за заштита на конкуренцијата во Република Северна Македонија и таа ќе биде завршена само по тоа одобрување. Двете страни се договориле откупната цена да не биде објавена, објави компанијата СИА која е глобален советник за кадровски и решенија за работна сила

Медиумската компанија „Алма медиа“ со седиште во Финска, која управува со голем број одбори за вработување, објави дека нејзината подружница „Алма Кариер“ се согласила да купи 70 отсто од акциите во „Вработување онлајн“, македонска онлајн одбор за вработување. „Тау Онлајн“, дел од „Алма Медиа Груп“, веќе поседува 30 проценти од компанијата, така што „Вработување онлајн“ ќе стане целосна сопственост на „Алма Медиа Груп“. Трансакцијата е предмет на одобрение на Комисијата за заштита на конкуренцијата во Република Северна Македонија и таа ќе биде завршена само по тоа одобрување. Двете страни се договориле откупната цена да не биде објавена, објави компанијата СИА која е глобален советник за кадровски и решенија за работна сила.

„Вработување.ком.мк.“ е основана во 2003 година и припаѓа на Групацијата Вработување. Нивната огласна страница има стотици илјади неделни посетители, а нејзините вработени се сместени во Скопје. Нето-продажбата на „Вработување Онлајн“ беше 500.000 евра во 2022 година.

Групацијата соопшти дека соработката помеѓу „Taу Oнлајн“, нејзината хрватска служба за вработување „МојПосао“ и „Вработување Груп“ ќе му овозможи на „Вработување.ком.мк“ дополнително да ја зајакне својата пазарна позиција на пазарот на трудот во Македонија.

„Алма Медиа“ гради одржлив бизнис раст користејќи ги можностите за дигитализација: барајќи, меѓу другото, раст на дигиталните услуги и интернационализацијата, особено во бизнисот со регрутирање“, рече Веса-Пекка Кирси, виш потпретседател на Алма кариера.

„Алма Медиа“ има онлајн услуги за регрутирање во 10 европски земји, а повеќето од услугите се лидери на пазарот во нивните соодветни региони. Покрај тоа, ние поседуваме малцински удел во службата за регрутирање во Србија. Веруваме дека националната економија на Република Северна Македонија ќе расте и конкуренцијата за работната сила ќе продолжи да се интензивира во наредните години“, соопшти компанијата.

Минатиот месец, Алма Медиа објави дека продала 90 отсто од обичните акции што ги поседува на чешкиот „Талент’ем“ на извршниот менаџмент на компанијата. Во април, Aлма Meдиа објави приход од 75,2 милиони евра во К-1 2023 година, што е намалување од 1,3 отсто во споредба со минатата година.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот