Филипче: Околу 70 отсто од новозаболените се од Чаир и Сарај (ВИДЕО)

Ќе се причека два до три дена за да се утврди дали има потреба за нови рестриктивни мерки, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Во изминатите 24 часа регистрирани се 89 новозаболени граѓани од коронавирус, 17 се оздравени, додека седум се починати. Дијагностицирани се 2.315 граѓани, а имаме починати 140 имаме, додека активни случаеви се 606. Тројца од Дом за стари лица се болни, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

И покрај високите бројки на новозаразени, рече Филипче, нема лица кои се јавуваат во болните.

– Добар дел од пациентите остануваат дома и здравствениот систем и со овој бран добро ќе се справи. Околу 70 отсто од новозаболените се од Чаир и Сарај. И денеска се работи интензивно во Чаир и Студеничани, а податоци ќе имаме утре – рече Филипче.

Шест конфекции во Штип се повремено се затворени и дома остануваат околу 600 лица.

Прочитајте и...  Извештај: Повеќе околности доведоа до соборувањето на украинскиот авион во Техеран

– Ќе се причека два до три дена за да се утврди дали има потреба за нови рестриктивни мерки – рече Филипче.

Тој потврди дека има поединечни примери каде граѓаните не сакаат да соработуваат со државните работници и да се тестираат.

Во однос на тестираните членови на СДСМ по нивниот контакт со Мухамед Зекири, министерот Филипче рече дека готови и утврдени биле состојбите за петмина од партиското раководство, а се чекале резултатите за техничкиот премиер Оливер Спасовски.

– Со оглед на сите параметри, најверојатно Спасовски ќе треба да помине 14 во домашен карантин – рече Филипче.

Прочитај повеќе

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат

Лагите и конспирациите за Ковид 19, не ја поштедија ни починатата 24 годишна девојка од Тетово

Сопругата на Пендаровски ќе биде во избирачки одбор за гласање на заразени од коронавирусот

Слободен печат

Мицкоски: Народот одлучува за каква иднина ќе има, во каква држава сакаме потомци да живеат

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Имунологот Јанковиќ: Ова не го очекувавме во Србија, ова е борба за опстанок

Слободен печат

Борисов: Постои демократски начин за преземање на власта, а тоа е на избори

Слободен печат

Косово со поригорозни мерки против коронавирусот, нема прогласување на вонредна состојба

Слободен печат

Клиниката за торакална и васкуларна хирургија доби една од најсовремените операциони сали во регионот

Слободен печат

Црногорската опозиција обединета во Граѓански блок ќе настапи на парламентарните избори

Слободен печат

Македонија лидер во регионот по употреба на платежни картички

Слободен печат