Филипче: Логиката за седење дома е во тоа што после два циклуса на инкубација, коронавирусот повеќе не е околу нас

Министерот за здравство Венко Филипче, на денешната прес конференција откри дека после два циклуса на инкубација, коронавирусот практично се смета дека го нема околу нас. На тоа се темелат и сите мерки и препораки за избегнување на социјалните контакти, кои македонските здравствени власти ги преземаат и заоструваат од ден на ден. На ова се темели и позитивното сценарио кое Филипче рече дека го очекува, но дека помошта од сите граѓани е неопходна за справување со коронавирусот.

– Искрено верувам дека ќе има позитивно сценарио. Ограничувањето на социјалните контакти е нешто кое веруваме дека ќе го запре патот на ширење на вирусот. Мора граѓаните да ги почитуваат сите овие мерки. Механизмот е тој, да после два циклуси на инкубација, практично сметаме дека вирусот не е никаде околу нас. Тие кои биле заболени целосно оздравеле после процесот на лекување, а го нема ниту на површините. И тоа е таа логика, зошто се препорачува социјална дистанца и зошто инсистираме на почитување на мерките, посочи Филипче.

Прочитајте и...  Циклонот Јанос ќе удри на западот на Грција, прогласена вонредна состојба

Тој апелираше граѓаните да не прават домашни аптеки, да не складираат апчиња и медикаменти и да не се третираат на своја рака.

Од денеска, како што веќе објави Слободен печат, лекот Сумамед ќе може да се земе само на бела рецепта. Министерот потврди дека граѓаните масовно купувале Сумамед откако се обзнани дека е еден од лековите кој ќе биде третман за ковид-19 во комбинација со друг лек.

Прочитај повеќе

Хафтар: Ќе ги отвориме нафтените полиња за да ја обезбедиме иднината на Либија

Слободен печат

Советот за човекови права на ОН усвои Резолуција за Белорусија

Слободен печат

Германското МНР за бугарскиот меморандум- историјата нека им остане на историчарите

Слободен печат

Димитров: Бугарија во членот 2 од Договорот за пријателство има обврска да ни помага во процесот на европска интеграција

Слободен печат

Ковачев: Гоце Делчев е на Македонија, никој не сака да и го земе, тој е и на Бугарија

Слободен печат

Над 13 илјади заразени во еден ден во Франција, во Париз заразата се шири најбрзо

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Атина „цвета“ короната, 40 отсто од вработените ќе работат од дома, се откажуваат концерти и кино проекции

Слободен печат

Претседателот на Гватемала заразен со ковид-19

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Николовски и неговиот шеф се криминалци

Две брачни двојки пријавиле 1.200 лажни бремености, од француските власти извлекле близу два милиони евра

Слободен печат

Џонсон: Доаѓа втор бран, се плашам дека е неизбежен

Османи: Нема да дозволам сопки и емоции да влијаат на патот кон ЕУ, верувајте во тоа

Слободен печат