Филипче: Логиката за седење дома е во тоа што после два циклуса на инкубација, коронавирусот повеќе не е околу нас

Министерот за здравство Венко Филипче, на денешната прес конференција откри дека после два циклуса на инкубација, коронавирусот практично се смета дека го нема околу нас. На тоа се темелат и сите мерки и препораки за избегнување на социјалните контакти, кои македонските здравствени власти ги преземаат и заоструваат од ден на ден. На ова се темели и позитивното сценарио кое Филипче рече дека го очекува, но дека помошта од сите граѓани е неопходна за справување со коронавирусот.

– Искрено верувам дека ќе има позитивно сценарио. Ограничувањето на социјалните контакти е нешто кое веруваме дека ќе го запре патот на ширење на вирусот. Мора граѓаните да ги почитуваат сите овие мерки. Механизмот е тој, да после два циклуси на инкубација, практично сметаме дека вирусот не е никаде околу нас. Тие кои биле заболени целосно оздравеле после процесот на лекување, а го нема ниту на површините. И тоа е таа логика, зошто се препорачува социјална дистанца и зошто инсистираме на почитување на мерките, посочи Филипче.

Прочитајте и...  Бесплатен електронски пристап до објавените уредби со законска сила на веб-страницата на Службен весник (ДПЛ)

Тој апелираше граѓаните да не прават домашни аптеки, да не складираат апчиња и медикаменти и да не се третираат на своја рака.

Од денеска, како што веќе објави Слободен печат, лекот Сумамед ќе може да се земе само на бела рецепта. Министерот потврди дека граѓаните масовно купувале Сумамед откако се обзнани дека е еден од лековите кој ќе биде третман за ковид-19 во комбинација со друг лек.

Прочитај повеќе

Тестовите за Ковид-19 кои ги користи „Систина“ не го детектираат директно присуството на самиот вирус

Слободен печат

Спасовски за економските мерки: Секогаш очекувам некој да биде незадоволен од нешто

Слободен печат

Австрискиот вицеканцелар Вернер Коглер и се закани на Унгарија со укинување пари од ЕУ

Слободен печат

Џејми Оливер советува како паметно да купувате намирници од супермаркет за време на пандемијата

Слободен печат

Полициските синдикати во Белгија најавија штрајк доколку властите не им обезбедат соодветна заштитна опрема

Слободен печат

Кина намерно ги криела бројките за заразените лица од коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бајден: Можеби ќе треба да се одложи конгресот на Демократската партија во јули

МИА Агенција

Бил Гејтс: Затворете буквално сè на 10 недели, само така ќе го победиме вирусот, сè друго е катастрофа

Слободен печат

Во Америка пристигнува помош: Полета руски авион со половина тон медицинска опрема

Слободен печат

Премиерот на Италија го продолжи карантинот до 13 април

Слободен печат

Доколку вашиот престој во странство станува нерегулиран, обратете се до МНР

Слободен печат

ОБСЕ: Централизирано информирање на српската влада за епидемијата

МИА Агенција