Фејсбук отстрани двa милијарди лажни профили и над три милијарди содржини – Слободен печат
ВестиПланета

Фејсбук отстрани двa милијарди лажни профили и над три милијарди содржини

За споредба, во истиот период лани биле избришани 1.55 милијарди содржини.

Социјалната мрежа Фејсбук од април до септември годинава отстранила 3.2 милијарди лажни содржини, како и милиони статуси со насилство врз деца и самоубиства, се вели во денешното соопштение на компанијата.

За споредба, во истиот период лани биле избришани 1.55 милијарди содржини.

Фејсбук активно открива содржини поврзани со терористички организации, како на главната мрежа така и на Инстаграм, се вели во соопштението.

Во мај годинава компанијата регистрирал значително зголемен број на случаи со отворање лажни профили. Мрежата од почетокот на оваа година отстранила две милијарди такви профили.

ѐаБројот на лажни страници помеѓу активните корисници на социјалната мрежа во тој пероид составил пет отсто.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close