Tag : содржини

Вести Македонија Слајдер

Од свадби-кластери ќе ѝ изгори ќесето на државата

Слободен печат
Во утрешниот број на „Слободен печат“ ќе читате: Хроника Експертски мислења – Најдобро е ДУИ да оди во опозиција Полицајци- доушници Од свадби-кластери ќе ѝ изгори ќесето...
Вести Свет

„Фејсбук“ доби одбор кој ќе има моќ да го замени Цукерберг

Слободен печат
Компанијата „Фејсбук“ основаше нов надзорен одбор кој ќе ги надгледува содржините на оваа социјална мрежа, а меѓу членовите на ова тело ќе се најдат лица...
Вести Македонија

МТСП: Децата треба да го продолжат учењето и додека се дома

Слободен печат
МТСП упати препорака до родителите да ја практикуваат листата на бесплатни едукативни содржини за едикација на младите кои во овој период не посетуваат редовна настава...
Вести Македонија

Почна проектот „ТВ училница“

Слободен печат
Македонскиот национален сервис од денеска почна со емитување на едукативна програма на трите канали. „ТВ училница“ е предвидено да емитува едукативни содржини по предметите кои...
Вести Македонија Слајдер

Трпевска: МРТВ како јавен сервис има најголема одговорност за детално информирање на јавноста за ширењето на вирусот

Слободен печат
-Јас како и секој граѓанин ги следам случувањата со Корона вирусот. Забележувам работи кои што се битни од аспект на тоа каква улога играат медиумите....
Магазин Технологија

Фејсбук избриша 5,4 милијарди лажни профили само оваа година

Слободен печат
Само во 2019 година, Фејсбук избриша 5,4 милијарди лажни профили од својата главна платформа, но се проценува дека има уште милиони невалидни регистрации, според социјалната...
Вести Свет

Фејсбук отстрани двa милијарди лажни профили и над три милијарди содржини

Слободен печат
Социјалната мрежа Фејсбук од април до септември годинава отстранила 3.2 милијарди лажни содржини, како и милиони статуси со насилство врз деца и самоубиства, се вели...
Вести Македонија

Франција ја турка ЕУ кон стратегиска катастрофа

Слободен печат
Во денешниот број на печатеното издание на „Слободен печат“ прочитајте за предлозите што ги доби Македонија, наместо членство во ЕУ, само партнерство. Партиите не бираат...
Вести Македонија

Франција ќе го повлече ветото за Македонија?

Слободен печат
Во денешниот број на печатеното издание на „Слободен печат“ прочитајте за можно решение за излез од блокадата – шанса и за Макрон и за Македонија....
Вести Македонија

Партиите не се договорија за промена во Изборниот законик

Слободен печат
Во денешниот број на печатеното издание на „Слободен печат“ прочитајте за тоа како начелно СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се залагаа правилата на игра да се...