„Јутуб” ќе престане да ги брише лажните тврдења за изборите во САД во 2020 година

Јутуб мобилна апликација/ Фото EPA-EFE/SASCHA STEINBACH

„Јутуб” ќе престане да отстранува видеа со лажни тврдења за измама на претседателските избори во 2020 година, објави во петокот платформата за социјалните медиуми, пренесува „Би-Би-Си”.

Овој потег, пред изборите во 2024 година, е пресврт на нивната политика воспоставена по гласањето во 2020 година.

Компанијата соопшти дека избришала десетици илјади видеа кои го доведуваат во прашање интегритетот на минатите избори, но сега „дојде време за повторно оценување“.

Политиката стапува на сила од 2 јуни.
„Јутуб” и другите платформи за социјални медиуми се соочуваат со силен притисок од изборите во 2016 година за да се заштитат од политички дезинформации.

Платформата во сопственост на „Гугл” вели дека новата политика се применува поради денешниот променет пејзаж.

„Во сегашното опкружување, откриваме дека иако отстранувањето на оваа содржина ги спречува некои дезинформации, исто така може да има ненамерен ефект на намалување на политичкиот говор без значајно намалување на ризикот од насилство или друга штета во реалниот свет“, се вели во соопштението на компанијата.

„Јутуб” соопшти дека ќе продолжи да ги менува своите политики пред изборите во 2024 година, но не даде конкретни детали за тоа што доведе до промена на политиката.

Компанијата додаде дека ќе продолжи да спроведува други политики за дезинформирање на изборите – на пример, видеа кои вклучуваат погрешни упатства за тоа каде или како да се гласа.

Политиката за изборна измама беше донесена во декември 2020 година и доведе до бришење на видеото објавено од Доналд Трамп на 6 јануари 2021 година во кое им кажува на демонстрантите да го напуштат Капитолот на САД. Таа снимка не успеа бидејќи Трамп исто така ги повтори своите лажни тврдења за широко распространета измама.

„Ова беа лажни избори, но не можеме да играме во рацете на овие луѓе“, рече Трамп во клипот. „Мораме да имаме мир. Затоа оди дома, те сакаме, ти си многу посебен“.

Видеото објавено од американскиот конгресен комитет за истражување на немирите во Капитол беше избришано во 2022 година, бидејќи исто така содржеше снимка од
Трамп како повторува изборни невистини.

Компанијата ги укина ограничувањата на „Јутуб” каналот на Трамп – кој има повеќе од 2,7 милиони претплатници – во март оваа година.

Оттогаш, поранешниот претседател објави околу 20 кратки клипови за поддршка на неговата кампања.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот