Фајон: Изјавата на Мартиновиќ е говор на омраза

Таа од денес е во дводневна посета на Белград, а преку Твитер иронично се заблагодарила на Мартиновиќ на неговото „добредојде“, односно на изјавата која ја дал во пресрет на нејзиното доаѓање.

Европратеничката Тања Фајон денеска ја оценила изјавата на шефот на пратеничката група на СНС Александар Мартиновиќ како говор на омраза. На прашањето за реакција за изјавата на Мартиновиќ за тоа дека има анимозитет спрема СНС од идеолошки причини, но и бидејќи доаѓа од држава која некогаш била во состав на СФРЈ, Фајон рекла дека верува дека и понатаму е добредојдена во Србија, а дека неговата изјава е само „изјава на еден пратеник кој користи говор на омраза, по што е познат“.

„Жал ми е што ја искористи седницата на Собранието за тоа“, порачала Фајон.

Таа додала дека пратениците во Европкиот парламент се навикнале на „другата култура на политичкиот дијалог“, велејќи дека тоа „очигледно не е и вообичаено“.

Прочитајте и...  Шпанија втор ден по ред без смртни случаи од Ковид-19

„Жалам што е тоа така. И пренесов и на претседателката на СобраниетоМаја Гојковиќ и ја повикав заедно да не дозволиме говор на омраза“, објаснила Фајон.

Таа од денес е во дводневна посета на Белград, а преку Твитер иронично се заблагодарила на Мартиновиќ на неговото „добредојде“, односно на изјавата која ја дал во пресрет на нејзиното доаѓање.

Фајот на Твитер споделила видео на кое Мартиновиќ во српското Собрание вели дека „Тања Фајон има анимозитет спрема СНС“.

Фајон при споделувањето на видеото напишала коментар: „Пријатно добредојде. Нема проблем…“

Прочитај повеќе

Трамп и Болсонаро разговараа за истражувањата за хидроксихлорокин

Слободен печат

Франција е на петто место по број на смртни случаи во светот

Слободен печат

Индија против наездата на скакулци се бори со дронови и противпожарни возила

Слободен печат

Австрија ќе ги отстрани нацистичките симболи од куќата на Хитлер, еве како ќе ја пренамени

Слободен печат

Се гласа масовно преку пошта во осум сојузни држави и во округот Колумбија

Слободен печат

ОН: Талибанците во Авганистан и натаму се во близок контакт со Ал Каеда

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Агенција за разузнавање: Директорот Еролд Муслиу не е член на ниту една политичка партија

Слободен печат

Путин потврди дека на напад со конвенционално оружје Русија може да одговори со нуклеарно

Слободен печат

Во Италија опаѓа бројот на смртните случаи од Ковид-19

Слободен печат

Тестовите на градоначланикот на Бутел се негативни на ковид-19

Слободен печат

Османи: Секој треба да си го штити својот праг за да не влезе вирусот во неговиот дом

Слободен печат

Истражување на Тајмс: Тајната на „балканскиот успех против коронавирусот“ и влијанието на бесеже вакцината

Слободен печат