ЕВН Хоум започнува со работа

Домаќинствата од денеска ќе добиваат електрична енергија од ЕВН Хоум, правен субјект кој произлегува од ЕВН Македонија, енергетската компанија што и досега ги снабдуваше домаќинствата.

Како што објави во петокот Регулаторната комисија за енергетија (РКЕ), цената на струјата нема да се менува до 1 јули следната година.

ЕВН хоум е избрана за универзален снабдувач на домаќинствата согласно со обврските од целосната либерализација на пазарот на електрична енергија на почетокот на годинава. Компанијата е снабдувач со струја за домаќинствата и малите потрошувачи кои не избрале снабдувач на отворениот пазар.

Единствена новина е што домаќинствата ќе добиваат сметки на кои ќе пишува ЕВН хоум. Потрошувачите нема да потпишуваат никакви нови или дополнителни договори за снабдување и понатаму ќе добиваат една фактура во која ќе биде вкалкулирано се.

Прочитајте и...  Два милиони долари помош од ОН за Црна Гора во борбата со Ковид-19

Прочитај повеќе

По 10 часовната судска расправа се очекува пресудата за Владимир Панчевски

Слободен печат

Над 10 загинати и повеќе од 500 повредени во експлозијата во Бејрут

Слободен печат

Ахмети за Коха: Премиер не се станува ниту со 46 пратеници!

Слободен печат

ЗЕМЈА БЕЗ МАСКИ: Додека во остатокот од Европа тие се задолжителни, тука ги сметаат дури и за штетни

Слободен печат

Ангеловска: Заживувањето на економијата се одвива со добра динамика

Слободен печат

Тони нитрат експлодираа во пристаништето во Бејрут – гувернерот низ солзи говори за „најголемата национална катастрофа“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ги откриваат и тајните љубовници: Кои се „ковид детективите“ на Ердоган кои се борат против короната! (ФОТО)

Васко Спасоски

Николовски за денешната конститутивна седница: Бевме горди парламентарци и сведочевме на вистински професионализам!

Слободен печат

Израел и Хезболах негираат дека експлозијата во Бејрут е ракетен напад (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

САД успешно тестираа далечинско лансирање на нуклеарна ракета со команда од воздух

Слободен печат

Тинејџер се снима како пали во природа (ВИДЕО)

Слободен печат

СЗО предупреди за руската вакцина: Не е на нашата листа!

Слободен печат