Tag : евн

Хроника

Работник на ЕВН паднал од електричен столб, со тешки повреди пренесен е во болница

Слободен печат
Работник на ЕВН „Кец“ Охрид е тешко повреден откако паднал од електричен столб, информира МВР. -На 10.07.2020 во 11.00 часот во СВР Охрид, Џ.Д.(54) од...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Регулатива: ЕВН има обврска еднаш годишно да чита броила?!

Читањето на броилата и високите паушали за последните месеци и натаму ги збунуваат граѓаните. Но искуствата покажуваат дека ова не е првпат, односно дека и...
Вести Македонија Слајдер

Почина Атанас Ковачевски

Слободен печат
На 50 годишна возраст почина портпаролот на ЕВН и поранешен новинар Атанас Ковачевски. Тој на јавноста и беше познат од ТВ екраните како новинар, а...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Не стивнуваат поплаките за „прочитаната“ електрична енергија: И мајските сметки за струја смрзнаа многу граѓани

Реакциите на граѓаните за значително повисоките сметки за електрична енергија не стивнаа и по добивањето на мајските пресметки. Тие велат дека биле изненадени од сумите,...
Вести Економија

ЕВН: Броилата се отчитуваат, а корисниците добиваат порамнети сметки

Слободен печат
Коросниците за месец мај добија коригирани и порамнети сметки. Од 15 април екипите на ЕВН беа на терен и ги отчитуваа корисничките броила, па оние...
Вести Економија

ЕВН е должна да изврши коригирање на сметките порача Бислимовски

Слободен печат
Потрошувачите по електронски пат да ги достават информациите за потрошена енергија до ЕВН, која е должна да изврши коригирање на фактурите, повика денеска претседателот на...
Хроника

Жител на Слатино крадел стуја, пуштил кабел и до куќата на брат му

Слободен печат
СВР Тетово поднесе кривична пријава против T.Б.(51) од село Слатино, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „кражба на електрична енергија, топлинска...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ковачевски: ЕВН никогаш нема да наплати од корисниците повеќе од потрошеното, по завршување на вонредните мерки сметките ќе се израмнат (ВИДЕО)

Слободен печат
Голем број на реакции на граѓани и фирми кои се жалат на значително повисоки сметки за електрична енергија за месеците март и април. Велат дека...
Вести Скопје

Делови од Скопје утре без струја

Слободен печат
Поради технички зафати во електро-системот на Град Скопје утре без електрична енергија утре ќе останат делови од Карпош, Гази Баба, Кисела Вода и Ѓорче Петров,...
Вести Македонија

Нова услуга на ЕВН: Корисниците отсега можат онлајн да пријават состојба на броило

Слободен печат
ЕВН Македонија воведе нова услуга за онлајн пријавување на состојба на броило, со што отсега корисниците ќе можат сами да ги испратат до ЕВН податоците...