Еуфорија во Тексас, Новицки се враќа во Далас

epa08224745 Former NBA basketball player Dirk Nowitzki of Germany poses with his lifetime achievement award at the Laureus World Sports Awards ceremony at the Verti Music Hall in Berlin, Germany, 17 February 2020. EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Поранешниот германски репрезентативец доби функција во Далас маверикс.
Легендарниот германски кошаркар кој целата професионална кариера ја помина во Далас маверикс, го прифати повикот на сопственикот на клубот, Марк Кјубан, да му стане специјален советник и да помогне во транзицијата на тимот од Тексас.
– Кјубан ме повика и побара помош. Нормално, веднаш се согласив. Ќему помогнам на Далас на сите можни начини – изјави Новицки.
Новицки ја заврши кариерата во 2019 година, а со новата функција ќе има задача да пронајде нов менаџер за кошаркарски операции како и нов главен тренер.
Германецот исто така објасни дека засега не сака да преземе поголема одговорност, но не можел да го одбие повикот од Кјубан да му помогне откако од Далас си заминаа генералниот менаџер на тимот Дони Нелсон и главниот тренер Рик Карлајл.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dallas Mavericks (@dallasmavs)

Видео на денот