33.8 C
Скопје

ЕСПН ќе снима документарец за најомилениот кошаркар во НБА, „џинот“ Бобан Марјановиќ

ЕСПН најави документарен филм за животот и кариерата на кошаркарот на Далас маверикс.

Иако на НБА паркетите нема многу шанси да ги покаже своите квалитети, центарот на Далас маверикс, Бобан Марјановиќ веќе неколку години е еден од најомилените играчи во целата лигата. Навивачите на сите 30 НБА екипи го обожуваат, неговите потези на терените секогаш се проследуваат со аплаузи поради што телевизијата ЕСПН одлучи да направи документарен филм за животот и кариерата на Марјановиќ.
Една од неизбежните теми во документарецот беше и бомбардирањето на НАТО во 1999 година на неговата родна Србија.

– Најстрашно беше што не очекувавме дека ќе го доживееме наредниот ден. Сите спиевме заедно, мајка ми, сестра ми и јас бидејќи доколку се случи нешто барем да бидеме заедно. Се надевам дека никогаш повеќе во животот нема да доживеам такво нешто – вели Марјановиќ кој потоа зборуваше и за улогата во филмскиот мега хит „Џон Вик 3“.

– Мило ми е што во филмот бев лошо момче бидејќи во реалниот живот сум голем дружељубив џин. Добив порака дека сакаат да имам улога во „Џон Вик 3“, мислам дека милион пати им одговорив „да,да,да…“.

Телевизијата ЕСПН која се специјализира за документарни филмови за спортистите, со бирани зборови говореше за центарот на Далас.
„Бобан е дијамант. Од неговата работна навика, преку карактерот и тоа што го носи на теренот и надвор од него, тој стана еден од најомилените кошаркари во НБА лигата“, зборуваат од ЕСПН.

Поврзани вести

Пулјизовиќ ново засилување за РК Бутел

Слободен печат

Неверојатна животна приказна на данска фудбалерка: Татко и бил убиен од талибанци, зборува девет јазици и кога не дава голови е хирург

Слободен печат

ВИДЕО | Стојмановски: Со парите од пласманот на ЕП, ФФМ да им помогне на клубовите

Слободен печат

Детроит е победник на НБА лотаријата, ќе бира прв на драфтот

Слободен печат

На ОИ во Токио ќе има публика, но алкохолот ќе биде забранет

Слободен печат

Ѓоковиќ донесе конечна одлука, ќе настапи на ОИ во Токио

Слободен печат

Остави Коментар