Драстично ни се намалени шансите, Полска заслужено на ЕП (ВИДЕО)

Во осмиот натпревар од квалификациите за пласман на Европското првенство 2020 година, вечерва на гостински терен македонската најдобра репрезентација загуби со 2:0 од селекцијата на Полска.

Со овие три бода Полјаците и дефинитивно обезбедија настап на континенталниот собир, денеска пред 50.000 илјади гледачи со головите на Франковски во 74 и Милик во 80 минута, Левандовски двапати асистент, славеа против нашата селекција.

https://twitter.com/OwskiMateusz/status/1183478694729408513

Полска воглавно го диктираше темпото, со поголема контрола на топката, повеќе шанси, триумфот можеше да биде уште повисок, доколку не погодеа една пречка во првото, и една статива во текот на второто полувреме.

Избраниците на селекторот Игор Ангеловски многу тешко доаѓаа и воопшто да го загрозат голот на Шчесни. Една убава шанса имаше Алиоски од слободен удар, испрати еден „проектил“, но одлично одбрани полскиот чувар на мрежата.

Прочитајте и...  ВАР технологијата во Шпанија не реагира против Реал: Може пенал за „кралевите“, а не може за Атлетик

Во групата „Г“ сега ни се драстично намалени шансите за ЕП 2020, особено што во Љубљана, Австрија славеше со 0:1 кај Словенија.

Сега во нашата група Полска води со 19 бодови, Австрија има 16 и е на чекор од учество на ЕП, а само математички сеуште имаат шанса Македонија и Словенија да се борат за второто место, моментно имаат по 11.

Во последните две кола, на 16 ноември Австрија ќе ја пречека Македонија во Виена, а на 19 ноември нашата селекција е домаќин на Израел, а Австрија гостува кај Летонија.

Прочитајте и...  Во Дебар шест новозаразени со Ковид-19, активни на болеста 57 лица

Значи, Македонија ќе мора да оди на две победи, а Австрија прво загуби од нас, а потоа и од Летонците. Секако зборуваме за шансите преку овие редовни квалификации, а да не заборавиме имаме уште една шанса, можеби и пореалната, преку „Лигата на нации“ каде што ни се потребни уште две победи.

Прочитај повеќе

„УС Опен“ мора да биде откажан!?

Слободен печат

Тоа би било светски „бум“: Роналдо и Меси во ист тим!?

Слободен печат

Конечниот план на „кралевите“ за преодниот рок!

Слободен печат

Родригез може да го напушти Реал за 25 милиони евра

Слободен печат

Тајсон не престанува да изненадува: Вежба на плажа и е во неверојатна форма (ВИДЕО)

Слободен печат

Зидан е лут на медиумите: Судиите постојано ни помагаат? Уморен сум од тоа…

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Македонската пресметка без победник, Пандев стрелаше за реми на Џенова

Слободен печат

Сезоната во НБА нема да се доигра

Слободен печат

Ливерпул брзо се опорави од дебаклот против Сити

Слободен печат

Шокантна вест од Русија: Млад голман на тренинг бил удрен од гром

Слободен печат

На Барселона ништо не и оди од рака, Најки им испорачал фалц дресови

Слободен печат

Хамилтон ја прифати казната за инцидентот

Слободен печат