11 C
Скопје

Документот на Јанша за завршување на распадот на СФРЈ, доставен преку тајни канали, повикува и на враќање на Груевски

По вчерашната информација дека премиерот на Словенија, Јанез Јанша, испратил неофицијален „нон-пејпер“ документ до Брисел, во кој се бара поделба на БиХ, а тој потоа ги негираше обвинувањата, словенечките медиуми пренесуваат дека документот најверојатно постои. Сепак, нон-пејперот што го разбранува Балканот не беше доставен, како што пишуваат словенечките медиуми, не е доставен преку редовна постапка, туку преку тајни канали.

Јанша ги предводи земјите на ЕУ кои сакаат „Голема Србија“ и распарчување на БиХ, Црна Гора и Северна Македонија

Порталот 24ur.com објави, повикувајќи се на извори, дека постои голема можност тајниот документ навистина да постои, но дека наводно не е доставен преку вообичаените дипломатски канали. Исто така, тие тврдат дека документот не го виделе највисоките службеници на Словенија.

Според споменатиот извор, документот повикува и на враќање на поранешниот премиер на Северна Македонија, Никола Груевски, во земјата, а фокусот не е само на БиХ.

Тие се обратија и до Министерството за надворешни работи, Европската комисија, Европскиот совет и Американската амбасада во Љубљна за појаснување во врска со информациите.

Словенечките европратеници Клемен Гросеј и Ирена Јовева одговорија на зголемените гласини за плановите за мирно распаѓање на БиХ, велејќи дека Словенија треба првенствено да го поддржи понатамошниот процес на интеграција на Западен Балкан во ЕУ и да има искрена улога на посредник.

Фајон: Завршувањето на планот за мирно распаѓање на БиХ може да доведе до нова војна на Балканот

– Ние исто така треба да го сториме ова во согласност со европските вредности, принципи, договори и договори и, пред сè, без никаков евроскептицизам или, што е уште полошо, желба за промена на границите меѓу земјите од регионот. Но, Јанез Јанша, со својата деструктивна политика, очигледно нè води во сосема поинаква насока и во надворешните односи – беше речено во заедничката изјава.

Словенија го „крои“ Западен Балкан во дипломатските кругови

Пратениците, велат тие, не се свесни што заговара сегашната словенечка влада во дипломатските кругови.

– Вистина е, сепак, дека овие кругови веќе некое време дискутираат за промена на словенечката политика кон регионот на Западен Балкан. Во секој случај, на сите треба да им биде јасно дека промената на границите меѓу земјите од регионот или промена на територијалната организација во БиХ ќе доведе до крвопролевање – напишаа тие во соопштението за јавноста, како што објави словенечкиот портал

Исто така, новинар од порталот Дело на својот профил на Твитер објави дека прес-службата на претседателот на Европскиот совет Чарлс Мишел потврдила дека добиле „нон-пејпер“ од премиерот Јанша за Западен Балкан, кој според неофицијални информации, беше испратен минатата година.

Како што вчера објави спрски Блиц, Словенија ќе го преземе претседателството со Европската унија на 1 јули, а Јанша наводно планира да наметне одредена визија за „комплетирање на распадот на Југославија“ за тоа време на агендата. Визијата е преведена во „нон-пејпер“ документот и подразбира промена на границите, конкретно отцепување на Република Српска и прекројување на границите во Црна Гора, Северна Македонија и Албанија.

Затоа словенечката амбасадорка Зорица Букинац пристигна во претседателството на БиХ вчера попладне на покана на членот Жељко Комшиќ. Амбасадорката Букинец треба официјално да го коментира овој неофицијален документ.

Поврзани вести

Нова скандалозна порно-група со слики и видеа: На Телеграм се појави „Перверзии на Балканот“

Слободен печат

Лајчак: Несомнено за Косово, успех во дијалогот значи да се стане земја кандидат за ЕУ

Слободен печат

Германија, Шпанија и Франција заедно ќе развијат нов борбен авион

Слободен печат

Регионален ковид-19 пресек: Мал пад на бројот на нови инфекции

Слободен печат

Бугарски брачен пар заврши зад решетки во Германија: Продавале новороденчиња во Грција

Слободен печат

Маск: Старлник услугата ја нарачаа половина милион луѓе

Слободен печат

Остави Коментар