16.8 C
Скопје

Tag : јанша

Вести Регион

Јанша ја обвини Дуња Мијатовиќ дека шири лажни вести

Слободен печат
Премиерот на Словенија Јанез Јанша го обвини комесарот на Советот на Европа Дуња Мијатовиќ за ширење лажни вести, бидејќи во нејзиниот извештај ја критикуваше состојбата...
Вести Регион

Големи антивладини протести најавени за денес во Љубљана

Слободен печат
 Во Љубљана денеска се најавени големи антивладини протести откако повеќе организации и движења, вклучително и синдикати и опозициски партии, го потврдија своето учество. Минатиот петок,...
Вести Македонија Слајдер

Јанша за промените на граници на Балканот: Стратешка цел е регионот да стане дел од ЕУ

Слободен печат
Премиерот на Словенија, Јанез Јанша, попладнево одржа прес конференција во Европскиот Парламент на која доби прашање за наводниот словенечки нон пејпер во кој се споменува...
Вести Регион

Словенците предвидуваат дека до јуни ќе ја зауздаат короната: „800.000 луѓе се веќе заштитени“

Слободен печат
Словенечкиот премиер Јанез Јанша денес објави дека епидемијата „ковид-19“ во Словенија ќе биде „зауздана“ за неколку недели и додаде дека верува дека околу 40 проценти...
Вести Регион

Средба Мета – Јанша: Внатрешните реформи ќе го забрзаат процесот на интеграција на Албанија

Слободен печат
Албанскиот претседател Илир Мета, денеска во Љубљана оствари средба со премиерот на Словенија, Јанез Јанша. Шефот на албанската држава односите меѓу двете земји ги оцени...
Вести Свет

Во Љубљана демонстрации против владата на Јанша

Слободен печат
 Неколку илјади луѓе демонстрираа вчера во Љубљана против владата на десничарскиот премиер Јанез Јанша, кого го обвинуваат за ограничување на демократските слободи. Тоа е прв...
Вести Регион Слајдер

Анонимни смртни закани беа испратени до семејството на словенечкиот премиер Јанез Јанша

Слободен печат
На семејството на словенечкиот премиер Јанез Јанша му се заканувале смрт со анонимна пратка што пристигна денес на адреса на општата болница во Целје, каде...
Ви Препорачуваме Слободен удар

Нон-пејпер, нон-сенс, или нешто трето?

Веќе цела недела „баучот“ на еден нон-пејпер кружи над Балканот. Некаков фантомски документ, што никој не признава дека го примил, уште помалку дека го пратил,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Османи добил уверување дека Јанша не стои зад нон-пејперот, очекува уште слични обиди

Слободен печат
Министерот за надворешни работи Бујар Османи разговарал со словенeчкиот шеф на дипломатијата Анже Логар и тој го уверил дека словенечкиот премиер Јанез Јанша не стои...
Вести Регион Слајдер

Јанша го демантира „нон-пејперот“: Тој документ не постои

Слободен печат
Не постои никаков документ, па ниту „нон-пејпер“ со кој Словенија би ги заговарала промените на границите на Балканот, е пораката која денеска словенечкиот премиер Јанез...