Динамо Загреб го отпушти стручниот штаб бидејќи не сака намалување на платите

Од „метлата“ засега се спаси тренерот Ненад Бјелица, кој е и најплатен во редовите на хрватскиот шампион со 1.5 милиони евра годишна плата.

Управата на Динамо Загреб за која настапува и македонскиот репрезентативец, Аријан Адеми, се одлучи на радикален потег, го отпушти стручниот штаб, а засега од „мелта“ се спаси само главниот тренер Ненад Бјелица.

Денеска отказ добија Рене Помс, Нино Буле, Силвио Чавлина, Мартин Мајер, Карло Реинхолц и Јасмин Османовиќ бидејќи не сакаа да ја прифатат одлуката на управата за намалување на платата.

Хрватскиот тим вчера донесе одлука на сите играчи да им бидат намалени платите за 30 проценти, а на ова се согласија сите луѓе луѓе во администрацијата како и играчите и тренерите од Б-тимот.

Фудбалерите на првиот тим чиј капитен е токму Адеми, ја одбија оваа одлука иако се најплатени во Хрватска. Според хрватските медиуми,платата на тренерот Бјелица изнесува 1.5 милиони евра, најдоброплатен фудбалер е Марио Гавраниќ со 800.000 евра, додека Адеми заработува 600.000 евра.

Прочитајте и...  Фудбалскиот клуб Барселона донира 30.000 заштитни маски

Поради нивното одбивање да им се намалат платите во време кога поради коронавирусот не се игра фудбал, наиде на осуда од хрватската јавност, но играчите добија поддршка од навивачите „Бед блу бојси“.

Прочитај повеќе

Боксерите Љама и Јанески конечно се вратија во Скопје

Слободен печат

Крај на фудбалот каков што го знаеме, само пет екипи ќе ја „преживеат“ кризата

Слободен печат

Наместо во карантин, Систо возеше 27 часа до Копенхаген

Слободен печат

Фудбалскиот клуб Барселона донира 30.000 заштитни маски

Слободен печат

Хрватски ватерполист ја насмеа и одушеви јавноста од изолација! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најстариот селектор и уште 400 вработени добија откази поради пандемијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Победија на сите 27 натпревари, но залудно! (ФОТО)

Слободен печат

Почина голема фудбалска надеж на Атлетико Мадрид

Слободен печат

Осум играчи на Вест Хем имаат симптоми на коронавирус

Слободен печат

Чеферин: Ќе ја загубиме сезоната доколку нема фудбал до крајот на јуни!

Слободен печат

Џеко ќе добие сериозна конкуренција во нападот на Рома?

Слободен печат

Кристијано Роналдо се откажува од 3,8 милиони евра!

Слободен печат