Димитријевиќ залудно блескаше на теренот, пораз на Хувентуд (ВИДЕО)

Македонскиот репрезентативец, Ненад Димитријевиќ одигра уште еден одличен натпревар, овој пат во шпанската Ендеса лига, но неговиот тим Хувентус е поразен. Подобар од Хувентуд беше тимот на Фуенлабада кој славеше со 93:84.

Првата четвртина помина во израмнета игра и по 10. минути и двете екипи постигнаа по 23 поени, додека на одмор се замина без предност на ниту една од екипите (48:48).

Во второто полувреме, Фуенлабрада прва направи зададе удар и дојде до двоцифрена предност(72:62), а Хувентус се врати во игра во последната четвртина преку Димитриевиќ и неговите четири поени (76:70). Сепак, на победата се радуваа кошаркарите на Фуенлабада, а Димитриевиќ за 29 минути поминати на паркетот постигна 15 поени и имаше пет асистенции и четири скока.