Диего Коста пред суспезија, судијата ги запиша сите пцовки од фудбалерот

EPA-EFE/Alberto Estevez

Диего Коста повторно се соочува го голема суспензија од шпанската фудбалска федерација откако беше исклучен во дерби пресметката меѓу Барселона и Атлетико Мадрид.

Иако самиот фудбалер негираше дека упатил било какви вербални закани кон судијата Хезус Хил Манцано, во записникот кој го достави арбитарот беше точно напишано што му било кажано од страна на играчот на Атлетико Мадрид.
„ Во 28. минута, играчот со број 19 беше исклучен поради следната причина: На два пади ми се обрати со зборовите, Да и се пос***м на твојата е***на мајка“ напиша во официјалниот записник, судијата Манцано.

Иако на почетокот тренерот на Атлетико Мадрид не веруваше во ваквите обвинувања, откако го виде записникот го осуди однесувањето на својот играч.

– Го рашав судијата дали неговите зборови биле толку тешки, бидејќи многу играчи на Барса упатуваа слични реплики, а не беа протерани. Ако го кажал тоа, што ми го рече судијата, тогаш со право беше избркан – изјави Симеоне.

Видео на денот