Џек Ма: Луѓето без пари имаат ЕДНА ЗАЕДНИЧКА РАБОТА поради која никогаш нема да заработат доволно!

„Сиромашните луѓе е најтешко да ги задоволите“.

Дајте им нешто бесплатно, тие ќе мислат дека тоа е замка.

Кажете им дека ова е само мала инвестиција, а тие ќе ви кажат – сакам да заработам многу.

Кажете им дека ова се големи инвестирања, тие ќе ви кажат – немам искуство за тоа.

Кажете им дека е традиционална работа, тие ќе ви кажат дека е тешко.

Кажете им дека ова е нов деловен модел, тие ќе кажат – пирамида.

Кажете им да отворат продавница, ќе ви кажат – немам смелост.

Кажете им да започнат нова работа, тие ќе ви кажат дека немаат идеја за нова работа.

Сите сиромашни луѓе имаат една заедничка работа:

Сакаат да пребаруваат по Гугл, да ги слушаат своите, еднакво безнадежни пријатели, повеќе отколку универзитетските професори и рутински да ја работат својата работа.

Прочитајте и...  Луксуз од 24 карати: Позлатен хотел за гости со екстравагантен стил (ВИДЕО)

Прашајте ги што знаат да работат? Тие ќе молчат.

Мојот заклучок е:

Наместо да дозволите срцето да ви чука, зошто едноставно не делувате малку побрзо. Наместо само да размислувате, зошто не би го правеле она што го мислите.

Луѓето кои пропаѓаат имаат една заедничка работа:

„Цел живот им поминува чекајќи!“

Џек Ма, основач на Алибаба.

Прочитај повеќе

Дневен хороскоп за 8 јули: Го гледате животот со оптимизам

Слободен печат

Виц на денот – Натприродни способности

Слободен печат

Карлеуша го „запали“ Инстаграм! Пејачката во провокативно мини бикини (ВИДЕО)

Слободен Печат

Актерката Миа Фероу проговори за состојбата на својата ќерка: Сега сите се добро, но тоа беше тешка борба во која Ковид е брутален!

Слободен Печат

Гледањето порно филмови со партнерот е возбудливо, а докторите сега велат дека е и препорачливо!

Слободен печат

Дајан Китон (74) ги откри своите омилени стајлинзи: Таа е вистинска икона на стилот! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Џони Деп го тужеше британскиот таблоид „The Sun“: Ме клеветеа дека сум насилник и ми ја уништија кариерата!

Слободен Печат

Жените во овие хороскопски знаци се најсурови!

Слободен Печат

Ринго Стар го слави 80-от роденден – Честитки му пристигнаа и од вселената!

Слободен печат

Дејвид Швимер ја откри вистината за продолжението на „Пријатели“: Еве кога ќе се снима новата епизода! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дневна соба над Егејското море: Само доколку имате доволно храброст ќе седнете на овој двосед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Направил сам куќа и базен од кал користејќи наједноставен алат: Погледнете како му успеа! (ВИДЕО)

Слободен печат