Џек Ма: Луѓето без пари имаат ЕДНА ЗАЕДНИЧКА РАБОТА поради која никогаш нема да заработат доволно! – Слободен печат
ЕспресоМагазин

Џек Ма: Луѓето без пари имаат ЕДНА ЗАЕДНИЧКА РАБОТА поради која никогаш нема да заработат доволно!

Дали и вие сте вакви?

„Сиромашните луѓе е најтешко да ги задоволите“.

Дајте им нешто бесплатно, тие ќе мислат дека тоа е замка.

Кажете им дека ова е само мала инвестиција, а тие ќе ви кажат – сакам да заработам многу.

Кажете им дека ова се големи инвестирања, тие ќе ви кажат – немам искуство за тоа.

Кажете им дека е традиционална работа, тие ќе ви кажат дека е тешко.

Кажете им дека ова е нов деловен модел, тие ќе кажат – пирамида.

Кажете им да отворат продавница, ќе ви кажат – немам смелост.

Кажете им да започнат нова работа, тие ќе ви кажат дека немаат идеја за нова работа.

Сите сиромашни луѓе имаат една заедничка работа:

Сакаат да пребаруваат по Гугл, да ги слушаат своите, еднакво безнадежни пријатели, повеќе отколку универзитетските професори и рутински да ја работат својата работа.

Прашајте ги што знаат да работат? Тие ќе молчат.

Мојот заклучок е:

Наместо да дозволите срцето да ви чука, зошто едноставно не делувате малку побрзо. Наместо само да размислувате, зошто не би го правеле она што го мислите.

Луѓето кои пропаѓаат имаат една заедничка работа:

„Цел живот им поминува чекајќи!“

Џек Ма, основач на Алибаба.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close