Детали: Волонтерот кој умре на тестирањето на Оксфорд вакцината, примил друга вакцина

Бразилските здравствени служби објавија дека починал волонтер кој учествувал во програмата за развој на вакцината против кроронаворисот на британско-шведската компанија АстраЗенека и Универзитетот во Оксфорд, и дека програмата ќе продолжи, бидејќи тој бил дел од контролната група што ја примиле вакцината против менингитис.

– Испитувањата на вакцината против ковид-19 од страна на АстраЗенека и Универзитетот во Оксфорд во Бразил ќе беа прекинати доколку волонтерот, кој почина, бил дел од активната група – изјави извор запознаен со ситуацијата.

Овој коментар сугерира дека волонтерот бил дел од компаративна контролна група, на која и била дадена вакцина против менингитис, наведува Ројтерс.

Бразилскиот здравствен регулатор Анвис објави дека развојот на вакцината против коронавирусот ќе продолжи и покрај смртта на волонтерот, објави Ројтерс.

Прочитајте и...  Груби: Македонците треба да го поддржат Заев

На учесниците и истражителите не им било кажано во која група припаѓаат.

Сојузната влада во Сао Паоло ја потврди смртта на волонтерот во посебна изјава, во која се наведува дека станува збор за бразилски државјанин.

Умре волонтер кој учествувал во тестирањето на Оксфорд вакцината против ковид-19

Поврзани вести

Груби: Македонците треба да го поддржат Заев

Слободен печат

Откриени и мапирани нови археолошки локалитети и поединечни наоди на источниот брег од Охридското Езеро

Слободен печат

Нови 1022 позитивни случаи на ковид-19 во земјава, починати се 41 лице

Слободен печат

Хрватска: Уапсен сопственик на ноќен клуб поради ширење на ковид-19

Слободен печат

Демонстрантите во Полска не се откажуваат од барањето за измена на Законот за абортус

Слободен печат

Семејното насилство во Грција: Насилниците ретко одат во затвор

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian