Денес е една од најбараните светски манекенки, а пред 10 години се мачела со алкохолот (ФОТО)

„На почетокот тоа беше тешка борба, но и најдобрата одлука која некогаш сум ја донела”, рекла Елса Хоск.

Шведската манекенка Елса Хоск важи за една од најбараните манекенки во светот, меѓутоа, во минатото се борела со еден порок. Имено, русокосата убавица имала проблеми со алкохолот, а според нејзината исповед, веќе десет години не консумира.

„Пред точно 10 години бев сосема изгубена, немав премногу работа, па одлучив да се преселам во Њујорк, кој беше преголем залак, поради што дополнително се изгубив. Ми требаше долго време да сфатам дека проблемот е во мене”, рекла Елса своевремено и продолжила:

View this post on Instagram

Sorry.. I had to!! Cutest ice-cream award!!

A post shared by elsa hosk (@hoskelsa) on

„Се исчистив од порокот, се отрезнив и научив дека сум алкохоличар, и дека тука постои цел свет во кој луѓето живеат трезни. Запознав неверојатни луѓе и пријатели, па така повторно се пронајдов. Тоа што дојде потоа е нешто што не можев ни да го замислам и за што ќе бидам вечно благодарна”, навела Елса.

View this post on Instagram

Japan with a view☁️💫

A post shared by elsa hosk (@hoskelsa) on

„Ако моментално се мачите, или се чувствувате изгубено од било која причина, се е во ред. Се надевам дека ќе најдете сила да тргнете напред и да ја пронајдете среќата”, заклучила манекенката, која кажала дека најдобрата работа е тоа што го оставила алкохолот.

Елса Хоск ги има освоено речиси сите насловни страни на познатите светски магазини…

View this post on Instagram

A decade ago I was super lost, wasn't booking many (any) jobs so I decided to move to NYC. NYC was overwhelming and I got even more lost. It took me a while to realize all my problems started with me. I got clean and sober and learned I was an alcoholic and that there was a whole world out there that was living sober. I met some amazing people and friends and slowly found myself again… what followed because of that I could have never imagined. Grateful beyond words✨ Here are some of my favorite covers from the decade. For this new year I’m wishing you all so much love, health and happiness. And if you are struggling and feeling lost for whatever reasons, it’s ok. I hope you find the strength to move on and find happiness❤️

A post shared by elsa hosk (@hoskelsa) on

Прочитајте и...  Трансродов пар го очекува своето прво дете! (ФОТО)

Прочитај повеќе

Имате проблем со акни на грбот? Проверете дали и вие ја правите оваа грешка

Слободен печат

Решение за проблемот со алергискиот ринитис: Направете лек против кивавица

Слободен печат

Хороскоп за 28 мај, четврток – Погледнете што велат ѕвездите за денес

Слободен печат

Виц на денот – Број

Слободен печат

Манекенката Софија Ричи ја прекина врската со поранешното момче на Кортни Кардашијан!

Слободен Печат

Трансродов пар го очекува своето прво дете! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Жена се обидела да ја силува пејачката Рада Манојловиќ додека миела раце во тоалет!

Васко Спасоски

Пет месеци од трагедијата во која загинаа НБА кошаркарот Коби Брајант и неговата ќерка, семејството доживеа огромна среќа! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Елена Велевска позира во тесни и кратки пижами, а позата која ја направи кажува многу! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ова е жената која за малку ќе го „украдеше“ Доналд Трамп од рацете на Меланија! (ФОТО)

Слободен Печат

Познатиот рокер Ален Исламовиќ во борба против мигрантите влегува во политички води!

Васко Спасоски

Два милиони лајкови на една фотографија: Леди Гага само малку ги покажа градите (ФОТО)

Васко Спасоски