Демонстрантите го спречија Мускат да го напушти Парламентот

Премиерот на Малта, Џозеф Мускат денеска беше спречен да го напушти Парламентот поради демонстрантите кои бараат негова итна оставка.

Мускат претходно најави дека ќе поднесе оставка на 18 јануари откако неговата Лабуристичка партија ќе избере нов лидер.

Премиерот на Малта е под силен притисок да поднесе оставка откако шефот на неговиот кабинет беше обвинет за вмешаност во убиството на новинарката Дафне Карун-Галиција.

Каруана-Галиција беше убиена со бомба поставена под нејзиниот автомобил во 2017 година.

Прочитајте и...  Во Индија над 800 илјади луѓе заразени со Ковид-19

Прочитај повеќе

Нови „бомби“ за Мицкоски

Слободен печат

Димковски: Консолидација на земјоделско земјиште е државна политика

МИА Агенција

Реконструирана улицата „Александар Урдаревски” во Бутел

МИА Агенција

Во Мексико, повеќе од 6.000 новозаразени со Ковид-19

МИА Агенција

Победа на Бајден и Трамп на примарните избори во Луизијана

МИА Агенција

Во Австралија уште 279 нови случаи на Ковид-19, од нив 273 во Викторија

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Маж од Тексас отишол на „коронавирус забава“ по што се разболел и починал

Слободен печат

Српски министер е позитивен на ковид-19

МИА Агенција

Во Бразил над 35 илјади нови случаи, сопругата и ќерките на Болсонаро негативни на ковид-19

МИА Агенција

Тортевски: Како нов политички субјект се соочивме со медиумска блокада

МИА Агенција

Од среда до 29 јули 2020 година влез во Грција преку Промахонас само со негативен тест за Ковид-19

Слободен печат

Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

Слободен печат