-4 C
Скопје

Дали сте пробале Гаспачо – шпанска супа со домати (РЕЦЕПТ)

Превкусна, брза и лесна шпанска супа.

Состојки:

900 грама домати
2 краставици
1 црвена пиперка
1 чешне лук
2 лажици оцет
200 милилитри вода
100 милилитри маслиново масло
сол
црн бибер
2 кришки леб
босилек

Подготовка:

Во подлабок сад, ставете ги претходно излупените домати, краставиците, лукот и оцетот. Сите овие состојки убаво изблендирајте ги. Потоа во добиената смеса, додадете го и маслиновото масло, солта и црниот бибер и повторно убаво измешајте. Добиената смеса, ставете ја во фрижидер и почекајте да се излади.

Додека чекате смесата да се излади, лебот исечете го на ситни коцки и кратко пропржете го во тава на оган во која сте додале малку маслиново масло.

Шпанска супа т.н Гаспачо / Фото: Unsplash

Изладената супа сервирајте ја во длабока чинија. Одозгора ставете неколку парчиња пржен леб и додадете ситно сечкан босилек.

Прочитајте и...  Најдобрите акциски филмови за 2020 година: „Тенет“ не смеете да го пропуштите

Пријатен апетит…

Поврзани вести

Хороскопски знаци кои се вистински мајстори за флерт

Слободен печат

Нова теорија на смртта на „кралот на рокенролот“: Елвис Присли не умрел од предозирање со дрога, го убила повреда стара 10 години

Слободен печат

Го прашале Френк Синатра како да постапите со луѓето кои ќе ве повредат: Неговиот одговор е најдоброто нешто што ќе го слушнете!

Слободен печат

Лиам Нисон се откажува од акционите филмови

Слободен печат

Синот на славниот супермодел Стефани Сејмур почина на 24 години

Слободен Печат

ВИДЕО | На 15 години имал мустаќи: Двејн Џонсон го претстави тизер трејлерот од автобиографската комедија „Young Rock“

Слободен печат

Остави Коментар