Дали на Шербеџија и неговата сопруга им се заканува затвор во Америка за затајување данок?

Еден од најпопуларните актери на поранешна Југославија, Раде Шербеџија (74) живеел со својата поранешна сопруга Ленка во Лос Анџелес, каде купиле куќа во вредност од над милион американски долари, пренесува српски Телеграф.

Раде и неговата сопруга купиле куќа на кредит во 2004 година и ја продале шест години подоцна, пред да се вратат во Хрватска. Иако сите овие години се чинеше дека актерот и неговото семејство го живееше американскиот сон, воопшто не било така, бидејќи Шербеџија и неговата сопруга наводно „се мачеле“ со заеми од американските банки.

Instagram

Наводно Шербеџија и неговата сакана го имале истиот проблем што го делат многу иселеници, оставајќи ги даночните долгови активни не знаејќи дека ќе продолжат да се „таложат“ во Лос Анџелес.

Прочитајте и...  Бијонсе води со девет номинации на Греми наградите

Во официјалните регистри може да се види дека Раде и Ленка поради недвижности се задолжувале во неколку американски банки како „Washington Mutual Bank“, „JP Morgan Chase Bank“, „National City Bank“ тврди Империал, кој дури сподели некои докази објавени од американски медиуми.

Instagram

Како што се наведува, Раде и Ленка не само што имале хипотека, туку наводно должеле големи суми. Сумите наведени во даночните документи се движеле од 2.335,27 до 178.898,68 американски долари па се до 511.710,20 американски долари.

Последната, најголема сума била регистрирана на 31 декември 2010 година. Износот од над 178 илјади американски долари бил регистриран како даночен долг во 2015 година на име на Раде и одделно на Ленка, а најмалата сума од 2.5 илјади американски долари била внесена во 2014 година.

Прочитајте и...  Вкусови што се памтат: Грчка кујна – Локумадес (РЕЦЕПТ)
Instagram

Во едно интервју, Раде опишал како се преселил од Лос Анџелес во Риека во 2011 година. Откако се вратиле во Хрватска, американските даночни обврзници го детектирале неплатениот данок, а таа документација завршила во Даночната управа во Лос Анџелес. Во Америка, за неплатени даноци се пресметува камата, што значи дека овие износи дополнително ќе растат.

Америка строго го казнува затајувањето данок, особено кога станува збор за огромни суми, повеќе од половина милион долари, така шта прашањето дали Раде Шербеџија и Ленка Удовички воопшто ќе се вратат во Америка останува отворено.

Поврзани вести

ФОТО: Најпознатата домаќинка Марта Стјуарт (79) покажа како изгледа – Нејзината фотографија воодушеви многумина!

Слободен Печат

Хит серијата „Круна“ им го наруши мирот: Принцот Чарлс и Камила повторно нападнати од јавноста

Слободен Печат

Фризурата на Џенифер Гарнер: Актерката ги насмеа своите фанови со фотографија од детството

Слободен Печат

ФОТО| Никол Шерзингер одлучи да ja продаде луксузната вила за 8 милиони долари: Нејзиниот дом ќе ве остави без здив!

Слободен печат

Последните моменти на Бојан од „Амадеус“: Лекарите се собрале околу неговиот кревет, пуштиле песна од бендот и запеале!

Слободен Печат

Галоски руши рекорди, поддржан и од Дејвид Гета на неговите официјални страници!

Васко Спасоски

Остави Коментар