Д-р Солески: Примарното здравство многу добро се справи со првиот налет на Ковид-19 (ВИДЕО)

Пандемијата од КОВИД-19 го смени лицето и начинот на општата медицина. Овој период е тежок за работа како семеен матичен лекар, но мислам дека генерално и примарното здравство, кое што е многу важен сегмент во здравствениот систем, во овој период многу добро се справи со оваа ситуација.

-На почетокот контактите беа многу лимитирани – видео консултација, меил и на тој начин ги одрживме консултациите. Но, со намалување на рестриктивните мерки, ние започнавме со користење на целосна заштитна опрема да извршуваме прегледи, изјави за „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ Д-р Кирил Солески, здравствена установа СеМед.

-Се уште постои препораката дека треба прво телефонски да утврдиме за степенот на проблемот. Потоа може и на електронски начин, но доколку е потребно ние сме отворени за преглед, консултација, особено за возрасните пациенти со хронични заболувања, коморбитети.

Прочитајте и...  Слика со портрет на Македонец од 1726 година – најстар запис за населувањето на Македонците во Војводина

-Заштитната опрема која е потребна за преглед на пациент кој што има знаци на КОВИД-19, навистина многу го оптовари буџетот на здравствените установи на примарно ниво. За жал ние како здравствени установи во многу мала мера добивме некаква помош.

-Има граѓани кои ги почитуваат мерките, има дел кои не го прават тоа и затоа не можам да дадам генерална оценка. Сметам дека и понатаму треба да се пренесуваат пораките како да се сопре вирусот од понатамошно ширење, вели Д-р Кирил Солески.

 

Прочитај повеќе

Истражување: Италијанците со антитела за коронавирус шест пати повеќе од официјално заразените

Слободен печат

Слика со портрет на Македонец од 1726 година – најстар запис за населувањето на Македонците во Војводина

Миа Агенција

Регистрирани се 390 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Ураганот Исаја ја погоди Северна Каролина

Слободен печат

Д-р Андоновски: Маската задолжителна за деца над 10 години, треба да има задолжен човек на самиот влез во училиштата кој ќе мери температура

Слободен печат

Пецас денеска ќе ги соопшти промените во грчката влада

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Засилени мерките на Филипините: Повеќе од 27 милиони луѓе се повторно во карантин

Слободен печат

Филипче: Пациентите со трансплантирани бубрези се во добра здравствена состојба

Слободен печат

„Те молам немој да ме застрелаш“: Објавена нова снимка од апсењето на Џорџ Флојд (ВИДЕО)

Слободен печат

Бунт во затвор во Еквадор: Деветмина затвореници загинаа, а 20 се повредени

Слободен печат

Претседателот Пендаровски ќе го отвори јубилејното 60-то издание на Охридско лето

Слободен печат

Извештај на ОН: Северна Кореја развила минијатурни нуклеарни уреди

Слободен печат