„Цивил“ бара референдум, граѓани се организираат да ја бранат Универзална

Фејсбук-групата „Градот убав“ повикува на собир под мотото „Солидарни за срцето на Скопје“, на 6 август, во 20 часот.

Неизвесноста околу судбината на Универзална сала продолжува. Бурните реакции од граѓаните на социјалните мрежи не стивнуваат, ни покрај уверувањето на градоначалникот Петре Шилегов дека во игра е и реновирање и реконструирање и уривање, а дека најдобрата опција ќе се избере по широки консултации, по што е можен и референдум.

На референдум повика и граѓанската организација „Цивил“.

– „Цивил“ донесе одлука да поднесе иницијатива за локален референдум за Универзална сала, дали ќе се гради на нова локација, дали ќе се реставрира сегашниот објект или ќе се урива, а на негово место ќе се гради парк… За тие и други прашања поврзани со оваа тема, најдобро е да се организира референдум – најавија од оваа организација.

Прочитајте и...  Во Багдад турски дрон гаѓал ирачко возило, убиени три лица

Оттаму се на ставот дека овој важен објект заслужува широка граѓанска дебата и одлука за неговата судбина.

– Потребно е да се побараат решенија за прашањата и на меѓународно ниво, а конечната одлука да биде донесена по одржување на консултативен локален референдум за судбината на Универзална сала – сметат од „Цивил“.

Во одбрана на Универзална сала застана и фејсбук-групата „Градот убав“, каде што граѓаните се повикуваат на собир под мотото „Солидарни за срцето на Скопје“, на 6 август во 20 часот, да дојдат на платото на Универзална сала и да го изразат својот револт против уривањето на овој објект.

 

Прочитај повеќе

Германија се сомнева во квалитетот и безбедноста на руската вакцина

Слободен печат

По судска наредба објавена уште една снимка од Џорџ Флојд: Ново шокантно видео од неговите последни моменти (ВИДЕО)

Слободен печат

Осуда од САД за „безумните” насилствата извршени од власта во Белорусија

Слободен печат

Помпео: Авторитаризмот сѐ уште живее во Русија, Кина и Иран

Слободен печат

Мексико: Почнува трета фаза испитување вакцини од САД и Кина

Слободен печат

ЕУ одбива да ги набљудува изборите во Венецуела и бара одложување

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Граѓаните се судрија со полицијата: Жестоки пресметки со полициските кордони во Брест и Минск (ВИДЕО)

Слободен печат

Несреќа во Мексико: Се преврте автобус, загинаа 13 лица (ВИДЕО)

Слободен печат

Франција покрена истрага за ТикТок

Слободен печат

Дефект во електродистрибутивната мрежа во Тетово, вечерва се очекува нормално снабдување со струја

Слободен печат

ЕУ се закани со санкции: Претседателските избори во Белорусија не беа слободни

Слободен печат

Годинашниов гроздобер во Франција ќе биде многу порано од вообичаеното

МИА Агенција