Tag : универзална сала

Културен печат

Разговор со Никола Наумоски: Уникатен проект на Град Скопје реализиран во вонредни услови

Тони Димков
Концертот на групата „Суперхикс“ на 10 мај беше дел од завршницата на проектот „Култура во време на корона“. Бројките на 50+ концерти, 200+ учесници и...
Вести Скопје Слајдер

Аврамчев: Универзална сала ќе биде изградена од темел, ама ќе го задржиме духот од минатото

Вратите на Универзалната сала веќе трета година се затворени за посетители. Иако ветувањата беа дека до крајот на 2019 година, ќе почне изградба на нова...
Вести Скопје Слајдер

Аврамчев во Скопски агол: Иако Универзална сала не работи, ние сепак го подготвуваме Фестивалот на светлината

Директорот на Универзална сала, Филип Аврамчев денеска во „Скопски агол“ на „Утрински брифинг“ потсети дека за една недела истекува можноста за пријавување на „Фестивалот на...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Шилегов: Смешен е „јајце“ изгледот на Универзална, ќе се распише нов конкурс

Слободен печат
До втората половина на идната година ќе започне изградбата на Универзалната сала, очекува Петре Шилегов, градоначалникот на Град Скопје. Шилегов одговарајќи на новинарско прашање, посочи...
Вести Скопје

Шилегов: Скопје ќе добие нова Универзална сала, изградбата почнува по Нова Година

Слободен печат
Нова Универзална сала ќе добие Скопје за што се обезбедени средства. Изградбата ќе почне по Нова Година. Ова денеска од Скопје го најави градоначалникот Петре...
Вести Скопје

Објавен јавен повик за учество на 15-та „Бела ноќ”

Слободен печат
Објавен е јавен повик за 15. културна манифестација „Бела ноќ”, што ја организираат Град Скопје и Универзална сала. Заинтересираните уметници можат да се пријавуваат до...
Вести Скопје

Реконструкција на Универзална сала – Реалност или уште едно празно ветување?

Алек Стојковски
Владата пред два дена ја усвои програмата за реализација на средствата предвидени во буџетот на Министерството за култура за 2019 година. Во програмата, која е...
Вести Македонија

Владата издвои пари за нова Универзална и за спомен обележје на Тоше Проески

Слободен печат
Владата денеска ја усвои програмата за реализација на средствата предвидени во буџетот на Министерството за култура за 2019 година за капитални инвестиции во единиците на...
Ви Препорачуваме Хроника

Седел на клупа кај Универзална сала, дошле пијани средношколци и го претепале без причина

Слободен печат
Кај Универзална сала во Скопје пред неколку дена едно лице било нападнато и брутално претепано од две други лица, кои наводно биле во алкохолизирана состојба,...
Вести Ви Препорачуваме Култура

ИНТЕРВЈУ со Филип Аврамчев: „Skopje Light Art District“ мора да се доживее

Алек Стојковски
Оваа година по втор пат се одржува „Skopje Light Art District“, кој претставува прв од негов тип на меѓународен фестивал на светлосна уметност во Скопје....