Центарот за развој на Источен плански регион ќе реализира два проектa во Карбинци и Кочани – Слободен печат
ЕкономијаМакедонија

Центарот за развој на Источен плански регион ќе реализира два проектa во Карбинци и Кочани

Одобрени се 20 милиони денари за проект што ќе го работиме со општина Карбинци, а е наменет за изградба на пристапен пат за планинските села на Плачковица, како што се  Вртешка, Калаузлија и Кебаплија.

Триесет и пет милиони денари одобри Агенцијата за подршка на земјоделството и руралниот развој за два проекта, со кои  аплицираше Центарот за развој на Источно-планскиот регион информира, раководителката, Драгица Здравева. Таа додава дека се работи за пристапни патишта во руралните средини во општините Карбинци и Кочани.

Одобрени се 20 милиони денари за проект што ќе го работиме со општина Карбинци, а е наменет за изградба на пристапен пат за планинските села на Плачковица, како што се  Вртешка, Калаузлија и Кебаплија, вели Здравева.

Во Општина Кочани со средства од 15 милиони денари од Платежната агенција ќе се работи на изградба на пристапен пат од селото Оризари до манастирот на Пресвета Богородица или реон на туристичка населба Добра Вода.

Здравева забележа дека во наредниот период се очекува интензивна комуникација со  градоначалниците на Карбинци и Кочани со цел стручно-административна помош за распишување на јавните набавки, но и побрза реализација на доделените средства за побрз старт на проектите  во двете општини.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close