Чикаго булс е најдобра династија во историјата на НБА лигата

Мајкл Џордан беше предводник на Чикаго булс / фото: Profimedia

Екипата на Чикаго булс која од 1995 до 1998 година освои три шампионски титули е најдобра династија во историјата на НБА лигата си освои 46 отсто од вкупните гласови.

Стартната петорка ја сочинуваа Рон Харпер, Мајкл Џордан, Скоти Пипен, Лук Лонгли и Денис Родман, а шести играч беше Тони Кукоч.

НБА во чест на 75-годишнината од формирањето на најсилната кошаркарска лига, ги избра 75-те најдобри кошаркари во историјата, а дел од одбележувањето на јубилејот е и изборот на најдобрата династија.

Гласовите на навивачите чинеа 50 отсто од конечните резултати, додека останатите 50 отсто дојдоа од поранешни играчи, тренери и новинари.

На второто место се најте тимот на Бостон селтикс кој од 1969 до 1976 освои осум шампионски титули со 24 отсто од гласовите, додека трет е Голден Стејт кој од 2015 до 2018 три пати беше шампоион и освои 15 отсто од гласовите. По нив следуваат ЛА Лејкерс (1979-1981) со 12 отсто и уште една екипа на Бостон селтикс (1980-1987) со три отсто од гласовите.

Видео на денот