15 C
Скопје

Четири лица починаа, потврдени 13 нови случи на Ковид 19 во земјава

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 53 оздравени од ковид-19. По градови: Скопје-25, Куманово-13, Прилеп-5, Струга-1, Битола-4, Охрид -1 и Кочани-4.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две лица, 58 годишна пациентка од Желино (Тетово) примена на клиниката на 21 април со тешка форма на болеста и 81 годишна пациентка од Куманово, лекувана на клиниката од 15 април.  И двете пациентки страдале од висок крвен пристисок.

Во ГОБ „8 септември“ почина 1 лицe од Куманово на возраст од 47 години, примен на болничко лекување на 3 април во тешка состојба и долго време приклучен на респираторна машина. Почина и пациент од Битола кој се лекуваше во болницата во Битола. Пациентот бил на возраст од 66 години и во тешка општа состојба, со срцева слабост и цироза.

Прочитајте и...  Ѓукановиќ: Црна Гора да ги затвори границите и да ја забрза имунизацијата

Во изминатите 24 часа направени се 289 тестирања, а потврдени се 13 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-4, Куманово-5, Прилеп-2 и Тетово-2.

Со ова вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја изнесува, 1399 а последната дистрибуција по градови е следна:

Скопје – 475
Куманово – 376
Дебар – 51
Штип – 34
Прилеп –143
Тетово – 75
Струга – 64
Велес – 66
Битола –19
Охрид –15
Кавадарци – 5
Гостивар –15
Гевгелија – 4
Струмица – 2
Крива Паланка-5
Радовиш – 4
Крушево – 3
Кочани – 28
Пробиштип – 2
Кичево – 2
Неготино -4
Демир Хисар – 1
Македонски Брод – 2
Пехчево – 1
Валандово – 1
Виница – 2

Направените 289  теста се преку:

Институт за јавно здрвје (ИЈЗ) – 226
Ветеринарен фaкултет – 9
Авицена – 12
Биотек – 0
Филип Втори (Жан Митрев) – 0
Систина со PCR метода – 38
МАНУ – 4

Прочитајте и...  На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 425 пациенти, слободни кревети има

Досега во земјата се направени вкупно 15,409 тестирања на ковид -19.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби е примен 1 нов пациент, а хоспитализирани се вкупно 61. Од нив 18 се со потешка клиничка слика и на кислородна поддршка, а 5 пациенти се на механичка вентилација.

Во ГОБ „8 септември“ примени се 8 нови пациенти, а вкупно хоспитализирани 32. На респираторна машина се 7 пациенти, а со потешка клиничка слика уште 4.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 7, а се следат вкупно 8 пациенти во домашно лекување, додека во болницата во Штип се лекуваат 2 пациенти, а се следат уште 9. На инфективните одделенија во болниците во Куманово, Велес и Прилеп се хоспитализирани 50 пациенти, потврдени и суспектни на ковид-19.

Прочитајте и...  Се моли Софија да не им отежнува на овдешните Бугари

Поврзани вести

Тројца турски државјани обвинети за фалсификувани ПЦР тестови​

Слободен печат

ФОТО: Во Визбегово попис на бездомниците, преку онлајн апликацијата попишани 18.000 граѓани

Останува во групата на „делумно слободни земји“: Пад на Србија за две места во извештајот на „Фридом хаус“

Слободен печат

Усвоен предлог-законот за прогласување на дел од Шар Планина за заштитено подрачје

Слободен печат

Исчезнато дете од дом за деца од социјален ризик во Кавадарци

Слободен печат

Европската Комисија бара буџетска флексибилност за земјите членки на ЕУ и во 2022 година

Слободен печат

Остави Коментар