makedonija Archives - Слободен печат

Tag : makedonija

Вести Македонија Слајдер

Државата еднострано ќе ги укинува договорите за концесија на рудниците, ако оцени дека е загрозено здравјето на граѓаните

Министерството за економија го измени Законот за минерални суровини. Овие измени, како што посочи Министерот Крешник Бектеши, се со цел  да се изнајде долгорочно решение...
Вести Македонија

Елезовски: Влезот во ЕУ и НАТО треба да гарантира стабилност за Ромите

Слободен печат
Приближувањето и влезот во ЕУ и НАТО треба да ни гарантира еден вид на стабилност, рече извршниот директор на Националниот ромски центар (НРЦ) Ашмет Елезовски...
Вести Македонија

Закажана седницата за формирање на техничка влада

Слободен печат
Седницата за формирање на техничка влада е закажана за 16:30 часот од страна на претседателот на Собранието, Талат Џафери. Рокот за изгласување на оваа нова...
Вести Македонија Слајдер

Џафери: Добивме покана за 30-та членка на НАТО, продолжуваме со уште поголема посветеност кон членство во ЕУ

Слободен печат
Еве сме на предвечерието на Новата 2020 година. И додека ги одбројуваме последните минути од 2019 која одминува правејќи рекапитулација на се низ што поминавме...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Бундестагот ни даде зелено светло за почеток на преговорите со ЕУ (ВИДЕО)

Слободен печат
Бундестагот пред малку даде зелено светло за почеток на преговорите на Северна Македонија за влез во ЕУ. Со 476 гласа за и 122 против, како...
Вести Македонија

Приближени ставовите за Законот за ЈО

МИА Агенција
Зголемувањето на буџетот на обвинителството и изнаоѓањето модуси за поголема одговорност на вработените и обвинителите се двете прашања по кои претставници на власта и на...
Македонија

Заев: Европа треба да ја награди нашата земја (ВИДЕО)

Горан Наумовски
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска во Виена, во пресрет на Виенскиот економски форум, се сретна со поранешниот претседател на Република...
Македонија

Стартуваше „По патеките на востаниците”

Започна традиционалниот планинарски марш што се организира по повод 143 години од Разловечкото востание. Маршот е со релација село Тработивиште – Свети води – Разловци...