Tag : мз

Вести Македонија

ТОАРИЛУЦ со нова современа хируршка метода без отворање на ‘рбетниот столб

Слободен печат
На Универзитетската клиника за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација, интензивно лекување и ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) првпат е извршена нова хируршка интервенција за перкутано поставување педикуларен...
Вести Македонија Слајдер

МЗ: Задолжително е носењето маска во сите јавни затворени простори, собири на отворено и на плажи

Слободен печат
Во Република Северна Македонија задолжително е носењето на заштитна опрема за покривање на носот и устата во сите јавни затворени простори како што се средства...
Вести Македонија Слајдер

Шест лица починаа, регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19 и 113 оздравени пациенти

Слободен печат
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1507 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-23, Куманово-8, Дебар-2,...
Вести Македонија

Одбележување Светска недела на доење – поддршка на доењето за поздрава планета

Слободен печат
„Поддршка на доењето за поздрава планета” е годинешното мото на Светската недела на доење, што традиционално се одбележува од 1 до 7 август. Неделата на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Најголем процент на новозаболени се лица над 60 години, расте бројот на оздравени пациенти

Слободен печат
Министерството за здравство информира дека R0 факторот на преносливост на вирусот покажува позитивен тренд на намалување, кој изнесува 0,9, а во континуитет речиси еден месец...
Вести Македонија Слајдер

Починаа 5 лица, нови 75 случаи на Ковид-19 и 136 оздравени пациенти

Слободен печат
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-32, Куманово-4, Штип-5,...
Вести Македонија Слајдер

Три смртни случаи, 74 новозаболени од Ковид-19 и 90 оздравени пациенти

Слободен печат
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-14, Куманово-8, Штип-13,...
Вести Македонија Слајдер

МЗ: Вирусот најризичен за постарите лица, почитувањето на мерките за заштита од сите е клучно за нивна заштита

Слободен печат
Ковид-19 е акутна респираторна болест предизвикана од SARS CoV-2 вирусот што предизвикува поголема смртност кај лица на возраст од над 60 години и кај лица...
Вести Македонија Слајдер

Починати се 4 лица, нови 166 случаи на Ковид-19 и 185 оздравени пациенти

Слободен печат
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-47, Куманово-17, Дебар-1,...
Вести Македонија Слајдер

МЗ: Во првите шест месеци годинава вкупно се собрани 20.692 единици крв

Слободен печат
Оваа година човештвото се соочи со глобалниот предизвик, пандемијата предизвикана од коронавирусот. Со цел да се сочува здравјето беа превземени низа мерки и правила, кои...