„Бум“ во НБА: Харден и Вестбрук повторно заедно!

Оклахома Сити го смени бекот Расел Вестбрук со Крис Пол во договор со Хјустон од кој го доби и правото на противникот за избор во првиот круг на Драфтот во 2024 и 2026 година, како и можност да користи уште два избори во 2021 и 2025 година.

Во Хјустон, 30-годишниот Вестбрук ќе биде повторно соиграч со Џејмс Харден со кого играа заедно во Оклахома Сити во периодот 2009-2012 година, а во последната сезона стигнаа до финалето во НБА.

Најдобриот реализатор во Лигата во последната кампања, Вестбрук запиша просечно „трипл-дабл” за трета сезона по ред во 2018/2019, која ја заврши со 22.9 поени, 11.1 скока и 10.7 асистенции во 73 натпревари.

Прочитајте и...  Реал тргна по потписот со Камавинга

Договорот му е за четири години во вредност од 171.2 милиони долари, вклучувајќи и опција за откупување од играчот за 47.1 милиони долари за сезоната 2022/2023.

Деветкратниот учесник во Натпреварот на ѕвездите, Пол постигнуваше просечно 15,6 поени, 8,2 асистенции, 4,6 скока и 2,0 украдени топки во 58 натпревари минатата сезона. Договорот му е за три години во вредност од 124.1 милиони долари со опција за откупување за 44.2 милиони долари во сезоната 2021/2022.

Прочитај повеќе

Каква радост, тренерот на Фрајбург почна да ги „тепа“ сите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Барса со Луис Суарез против Мајорка и Трајковски!

Слободен печат

Бабунски „дрибла“ пелени, Македонецот наскоро на фудбалските терени! (ВИДЕО)

Слободен печат

Диего Лопез: Бреша е разочарана од Балотели!

Слободен печат

Заработува 30 милиони евра годишно, a во родниот Уругвај коси трева! (ВИДЕО)

Слободен печат

Интервју со Зорица Десподовска: Освоивме бронза, во Полска доста се напредува индивидуално!

Фидан Коминовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Официјално: Пет замени и во италијанската Серија А

Слободен печат

Велкоски и соиграчите ја славеа титулата на улиците на Сараево! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонското младинско олимписко таеквондо во светскиот врв!

Слободен печат

Неверојатна донација на Мајкл Џордан: 100 милиони долари во борбата против расизмот

Слободен печат

Реал тргна по потписот со Камавинга

Слободен печат

На секој чекор луксуз, погледнете го домот Флојд Мејведер (ВИДЕО)

Слободен печат