Брејди по 20 години си замина од Њу Ингланд и потпиша за Тампа Беј

Само неколку часа откако се прости од навивачите и соиграчите од Њу Ингланд петриотс, Том Брејди, се договори со Тампа Беј баканирс.

Том Брејди вчера и официјално ја заврши 20-годишната одисеја со Њу Ингланд притоа освојувајќи дури шест Супербол пехари, а тој стана еден од најдобрите квитербекови во историјата на НФЛ.

Брејди не чекаше многу за нов ангажман, 42-годишниот квотербек се договори со Тамба Беј баканирс. Деталите од договорот се уште не се познати за јавноста, но медиумите во САД шпекулираат дека Брејди ќе потпише двегодишен договор кој ќе му носи 30 милиони долари по сезона.


Том Брејди НФЛ кариерата ја започна во 2000 година кога како 199. пик на НФЛ драфтот беше избран од Њу Ингланд и веќе во наредната година го однесе тимот до првиот Супер Бол трофеј. Брејди уште пет пати го освојуваше популарниот Ломбарди трофеј, во 2004,2005,2015,2017 и 2019 година.

Прочитајте и...  Ибрахимовиќ ужива на одмор и ја исмева Англија! (ВИДЕО)

Четири пати беше МВП на Супербол натпреварите, а три пати МВП во регуларниот дел од сезоната, додека 14 пати беше биран за Пробол натпреварите.

Прочитај повеќе

Шахтјор моќно до Интер, Севиља за финале против Јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо го ангажираше првото летно засилување (ФОТО)

Слободен печат

Нашите ракометарки ќе го бркаат мундијалскиот бараж во Грција

Слободен печат

УЕФА одложи натпревар од ЛШ поради Ковид-19

Слободен печат

Најдовски си заминува од Вардар, доаѓаат Петровиќ и Игески!

Слободен печат

Харгривс: Од Дортмунд блефираат, Санчо ќе игра за Јунајтед!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ракометарите на Металург со негативни тестови на коронавирус

Слободен печат

Ибрахимовиќ ужива на одмор и ја исмева Англија! (ВИДЕО)

Слободен печат

ЛШ, Матеус: Левандовски е подобар и од Меси!

Слободен печат

Од ФФМ разочарани поради односот на одговорните лица во Општина Прилеп

Слободен печат

„Дрим-тимот“ на ФИБА Евробаскет во последните две децении

Слободен печат

ЛШ, Тухел: Одбраната ќе биде многу важна против Аталанта!

Слободен печат