Болдвин ќе продолжи со снимањето на „Rust“ и покрај обвинението за убиство на Халина Хачинс

Алек Болдвин/Халина Хачинс/ Фото Профимедиа

Снимањето на филмот „’Рѓа“ („Rust“) ќе продолжи со Алек Болдвин во главната улога, изјави адвокатот на продукцијата, неколку дена откако обвинителите соопштија дека ќе го обвинат актерот за фаталното пукање во кое беше убиена снимателката Халина Хачинс.

„Балдвин ќе продолжи да го игра дедото на Харланд Раст, а Џоел Соузда ќе се врати да го режира Раст откако беше повреден во пукањето во октомври 2021 година“, рече Мелина Спадоне, адвокатка за продукцијата на „Rust“.

Сопругот на починатата кинематограферка, Мет Хачинс, останува извршен продуцент, рече таа.

„Филмот ќе биде завршен“, се вели во соопштението на Спадоне.

Хачинс беше убиена на филмскиот сет во близина на Санта Фе, Ново Мексико, кога пиштолот што го држел Болдвин испука жив куршум кој исто така го погоди Соуза. Окружниот обвинител Мери Кармак-Алтвис изјави во четвртокот дека има намера да ги обвини Болдвин и напаѓачот од филмот, Хана Гутиерез-Рид, за две точки од обвинението за убиство од небрежност.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Daily Soap Dish (@dailysoapdish)


Болдвин постигна договор со семејството Хачинс во октомври, според кој Хачинс ја презема продуцентската улога, а снимањето продолжува овој месец. Болдвин ја негира одговорноста за пукањето. Тој рече дека никогаш не треба да се дозволуваат живи куршуми на филмски сет и дека ракувачите со оружје се одговорни за огненото оружје.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Martha Plimpton (@marthaplimpton)

Сега, истрагата од Канцеларијата на шерифот Санта Фе мора да открие како вистинските куршуми влегле на филмскиот сет. Правните аналитичари велат дека обвинителите ќе се соочат со тешка битка обвинувајќи го Болдвин без доказ дека знаел дека има живи куршуми и дека не презел никакви мерки на претпазливост.

Видео на денот