Билчик: Ако нема работа и резултати, тогаш поглавјата не се отвораат, крај на приказната

Билчик додаде дека ЕУ очекува „итно формирање на нова влада во Србија и конституирање на сите парламентарни тела“.

Фактот што Србија не отвори ниту едно поглавја во преговорите за членство во Европската унија во 2020 година говори само за себе, изјави известувачот на Европскиот парламент за Србија, словачкиот европратеник, Владимир Билчик за Н1 и повика на формирање на нова српска влада и конституирање на парламентарни тела што е можно поскоро, пренесе Бета.рс.

Кога станува збор за владеењето на правото, борбата против корупцијата и другите реформи, Билчик наведува дека ако нема напредок, тогаш нема да се отворат нови поглавја.

-Тоа е многу јасна порака до вас! Ниту едно поглавје не е отворено. Ако нема работа и резултати, тогаш поглавјата не се отвораат. Крај на приказната. Мислам дека е многу јаснорече Билчик.

Прочитајте и...  „Го пикна јазикот во мојата уста“, манекенка го обвини Трамп за сексуален напад (ВИДЕО)

Билчик додаде дека ЕУ очекува „итно формирање на нова влада во Србија и конституирање на сите парламентарни тела“.

-Изборите беа во јуни, сега е септември. Останаа уште неколку месеци до крајот на годината, ако Србија има намера да стори нешто, ако има намера да отвори барем уште едно поглавје, мора да видиме дека се работи на тоа, како и резултатите од таа работа- нагласи Билчик, пренесува Бета.рс.

Прочитај повеќе

АВИЦЕНА ЛАБОРАТОРИЈА отвара нов посебен простор за тестирање за Ковид-19

СП.

Царовска: Националната платформа ќе биде повеќе од добра замена за традиционалната настава

Михаило Донев

Невообичаено: Дождови, поплави и свлечишта и во Африка, се заканува глад (ВИДЕО)

Германската амбасадорка Холштајн за меморандумот на Бугарија: Билатералните проблеми да се решаваат билатерално

Слободен печат

Обвинителот Донев: Задоволен сум од конечната одлука на Врховниот суд

Лука Андреев

По 10.000 евра им земале на Балканци за фиктивен брак, уапсени Срби во Австрија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Советничката на Пенс му врти грб на Трамп: Тој воопшто не се грижеше за пандемијата, само за изборите

Слободен печат

Прес-конференција на премиерот Заев и министерката Царовска за националната платформа за онлајн учење (ЖИВО)

Слободен печат

Тројца хрватски пратеници, осомничени се за проневера останаа без пратенички имунитет

Слободен печат

Анкета: Половина од Американците нема да се вакцинираат против Ковид-19

Слободен печат

Змејковски за „27 април“: Само еднаш присуствував на протестите „За заедничка Македонија“, со Ристовски и Јанакиески не сум имал контакт

Слободен печат

Мицотакис им најави дополнителни мерки на Грците

МИА Агенција